Store kunstnere boykotter BP
En lang række kunstnere har valgt at følge Korns eksempel og boykotte BP Oil på deres sommerturnéer, for at straffe selskabet for olieudslippet

GAFFA kunne i sidste uge rapportere, at de amerikanske nu-metallere Korn (billedet) har boykottet BP Oil som leverandør af brændstof til bandets busser og lastbiler, når de denne sommer tager på turné i USA. Nu har en lang række indflydelsesrige kunstnere tilsluttet sig boykottet af BP Oil, der stadig ikke har fuld kontrol over det massive olieudspil, der truer med at have uoprettelige følger på miljøet.
Korn-sanger Jonathan Davis siger til Blabbermouth:
"Dette er den største miljøkatastrofe i USA's historie. Alt hvad vi har hørt peger i retning af, at BP skærer hjørner af sikkerheden og sætter profitten i første række. Budskabet vi sender burde fortælle alle olieselskaber, at de skal bruge de penge, der er nødvendige for, at dette aldrig sker igen. Jeg er meget stolt af, at så mange kunstnere er med i boykottet, og jeg håber flere vil følge os snart.
Indtil videre har følgende kunstnere og bands nægtet at bruge brændstof fra BP Oil på deres turneer for 2010:
Disturbed
Lady Gaga
Rise Against
Godsmack
Backstreet Boys
Rockstar Energy Drink Mayhem Festival
Slightly Stoopid
Rob Zombie
Megadeth
Black Label Society
Anthrax
Creed
Filter
Hellyeah
Flogging Molly
De foreløbige beregninger viser, at omkring 100 køretøjer, der transporterer de ovenstående kunstnere og deres udstyr, vil være involverede i boykotten. Tallet bliver stadig større, efterhånden som flere og flere turneer på det nordamerikanske kontinent nægter at fylde brændstof på fra BP. Visse omrejsende festivaler som Rockstar Energy Drink Mayhem Festival brugte i forvejen biobrændstof, men festivalen og de 12 bands der spiller på årets udgave har lovet at købe deres biobrændstof andetsteds.
Kevin Lyman fra Rockstar Energy Drink Mayhem Festival siger til Blabbermouth: "Vi har så mange venner, der nu er berørte af udslippet, og medmindre BP bruger alle midlier der er til rådighed, vil de mennesker have mistet deres levebrød for evigt. Vi opfordrer alle til at finde alternative veje til at rejse på landevejen denne sommer."




























21-06-10 13:24 | Besvar
21-06-10 13:40 | Besvar
21-06-10 14:32 | Besvar
21-06-10 14:38 | Besvar
21-06-10 17:27 | Besvar
Kan I ikke selv se det
Hvis de virkelig tog problemet seriøst, burde de gøre noget mere substantielt end at nægte at fylde BP brændstof på deres tour-busser.
F.eks. bruge andre typer at vedvarende energi til deres køretøjer - Bio-ethanol, brændselsceller, El eller hvad ved jeg
Tsk tsk
21-06-10 18:44 | Besvar
22-06-10 02:19 | Besvar
22-06-10 06:59 | Besvar
22-06-10 11:45 | Besvar
so the story goes
he told the rose
to stay peculiar
investigate in
translation to late
deminded by spils
of ancient rock n roll stars
locked onto their pills
... oil it is
and always will be ...
end of all times
22-06-10 15:16 | Besvar
Du har en god pointe
Alternativet kunne også være at købe brændstof - og dermed støtte:
1. Sudan - De har brændstof og et igangværende folkemord (som ingen alligevel gider at beskæftige sig med)
2. Nigeria - De har brændstof og forureningen er total (samt en igangværende konflikt mellem muslimer og kristne i Niger-deltaget)
3. Saudi Arabien - Despotisk styre, som er kendt for sine endvindelige overtrædelser af selv de mest grundlæggende rettigheder
Listen er lang
Log ind for at kommentere.
Har du endnu ikke en brugerprofil på GAFFA.dk? Klik her for at oprette en profil på et øjeblik.