Du er ikke logget ind    Log ind / Opret brugerCookie persondata politik for GAFFA A/S
Nyhed / Onsdag d. 28-07-2010 kl. 11:28

Jacob Faurholt udsendes i Europa

Sangskriverens seneste album udsendes i tre europæiske lande i slutningen af august

Af John Fogde
Foto: Peter Svendsen

Den danske sangskriver Jacob Faurholt har udsendt to soloplader efter debuten sammen med bandet Sweetie Pie Wilbur, og den seneste skal nu udsendes i Tyskland, Østrig og Schweiz. Udgivelsen følges op med en stribe koncerter i det tyske, før sangskriveren indtager Frankrig under et andet navn.

Det er pladen "Are You In The Mood For Love?", der 27. august vil kunne findes i en række europæiske pladeforretninger. Udgivelsen følges op med koncerter i september måned, hvor Faurholt får følgeskab af bandet Funz Ink, der består af engelske og canadiske musikere.

Det er dog ikke Faurholts eneste udenlandseventyr dette efterår. Sammen med gruppen Why Write? skal Faurholt spille seks franske koncerter, hvor man også kan opleve den amerikanske sangerinde Annabeth McNamara.

Why Write? udsendte i november sidste år en ep, der var mikset af den amerikanske producer Kramer (Galaxie 500, Low, Daniel Johnston).

Tip en ven
Endnu ingen kommentarer. Tilføj din nedenfor

Log ind for at kommentere.

Har du endnu ikke en brugerprofil på GAFFA.dk? Klik her for at oprette en profil på et øjeblik.