Du er ikke logget ind    Log ind / Opret brugerCookie persondata politik for GAFFA A/S
Nyhed / Fredag d. 13-08-2010 kl. 12:08

Arcade Fire direkte ind som nr. 2 i Danmark

Canadierne stormer ind på den danske salgshitliste

I sidste uge var der i omtalen af Top 40-hitlisten fokus på Medina, der med sit engelsksprogede album "Welcome to Medina" hoppede ind på en 11. plads. Medinas danske version af albummet lå lidt lunere i svinget på en 2. plads.

Denne plads har hun dog måttet afgive i denne uge, og der er tale om en vaskeægte højdespringer. Canadiske Arcade Fire hopper forbi Medina og næsten alle de andre hitliste-duellanter og lægger sig til rette på sølvpodiet. Det nye album hedder "The Suburbs" og blev sendt på gaden i Danmark 3. august. Bandets tredje album har været ventet med spænding af mange, og det ser ud til, at forventningerne bliver indfriet. Gaffas anmelder måtte smide 5 stjerner efter gruppen, og de danske fans har også været hurtige til at få pengene op ad lommen og hive "The Suburbs" over pladedisken.

På den amerikanske Billboard-hitliste strøg Arcade Fire helt til tops med 156.000 solgte album den første uge. Det er ifølge Metro UK den højeste Billboard-placering for et indie-band siden Pearl Jams "Backspacer", der i 2009 solgte 189.000 den første uge. I USA kommer begge bands på mindre selskaber, mens de herhjemme udgives af multinationale Universal.

Den danske liste toppes fortsat af Rasmus Seebach, der nu har solgt mere end 120.000 album i Danmark. Men lad os se i næste uge, om Arcade Fire med denne forrygende start kan blive en seriøs bejler til 1. pladsen. Med på højdespringerholdet er i denne uge også The National, der hopper ni pladser frem fra nr. 28 til nr. 19. Der er dog et stykke op til deres peak som nr. 2 på listen.

Download hitlisten har to nye sange i top 3. Eminem rykker fra 7.pladsen frem og indtager 1.pladsen med sin Rihanna-duet "Love the Way You Lie". Electric Lady Lab suser fra 24. pladsen op som nr. 3 med "You & Me". På 2. pladsen ligger Shakiras "Waka Waka", der  var sidste uges 1'er.

Tip en ven
17 kommentarer. Tilføj din nedenfor.
Uha ...
Tror sgu der bliver rift om de øverste pladser i næste uge.

Der er jo en ny Smokie plade på gaden ... ... ...
Ha-ha! Det er sjovt.

Det ER også et fantastisk album. Altså Arcade Fires. Har kun hørt Smokies i reklamerne.
Så er der da lidt "retfærdighed" til - men hvordan kan Rasmus Seebach sælge mere end Arcade Fire, det går ud over min forstand?

Rasmus Seebach kunne ikke engang være med på The Suburbs som korsanger!
Jeg skal indrømme, at jeg er ret skuffet over Arcade Fire denne gang. Jeg synes sgu ikke jeg kan se det store lys!
Det kan jeg så heller ikke i Rasmus Seebach, men hver mand sin smag.
Noooooooooooooooooooooooo seebach Q_Q
#4: en dag ser du måske det lys
#4: Det er ret sørgeligt, fordi det er et genialt og gennemspillet album. Thumps Up Arcade Fire!!!
#4: Enig. Personligt synes jeg at det er lidt af en falliterklæring af Arcade Fire... Men så igen, det er det der skal til hvis man vil være folkelig i Danmark: Pæn lyd uden noget der stikker ud og forstyrrer arbejdsgangen, pænt tøj og keeeeddelig kedelige sange med simple tekster.
Nr 8

Kan du ikke uddybe hvad du mener med falliterklæring ift. Arcade Fire?

#1: Well spoken. Smokie får muligvis kamp til stregen - det er trods alt ikke en opsamling de sender ud.
Så kommenterer jeg listen igen, fordi Seebach ligger nummer 1!! HVAD... FUCK... SKER.. DER!!!

Arcade Fire er det mest loco gode album i meget lang tid!

Jeg var blown away fra første gang den kørte i anlægget, gik lige ind! Efter min mening det bedste fra dem til dato:)
<3 <3 <3 fortjent :D de skal bare lige vinde over rasmus :D så er den hjemme :D
<3 <3 <3 fortjent :D de skal bare lige vinde over rasmus :D så er den hjemme :D
Jeg vil hellere sparkes hårdt i skridtet 3 gange med et interval på 20 min. så smerten virkelig kan synke ind, end at skulle sidde igennem endnu Rasmus Seebach sang! Derfor! Kan jeg ikke forstå han stadig sælger.

all the best!
#8 - jeg har nu rimelig svært ved at tro på at Arcade Fire decideret er gået efter at være folkelige i Danmark.
Win Butler lægger ikke skjul på, at deres musik gerne skal være medrivende og fungere til koncerter. Det kan man måske kalde folkeligt. Jeg synes, det er et helt sublimt album.

I øvrigt direkte ind som nummer 1 på Billboard.
Man skulle ikke tro der er flere 13 årige piger og 40-årige gamle damer, med dårlig musiksmag som har noget bedre at bruge deres penge på, tilbage. Men jo Seebach er tilbage på nr. 1...

Log ind for at kommentere.

Har du endnu ikke en brugerprofil på GAFFA.dk? Klik her for at oprette en profil på et øjeblik.