Du er ikke logget ind    Log ind / Opret brugerCookie persondata politik for GAFFA A/S
Nyhed / Fredag d. 20-08-2010 kl. 11:40

U2 arbejder på tre forskellige plader

Bandet skriver sange til en makker til det seneste album samt yderligere to udgivelser

Af John Fogde
Foto: Fotograf Morten Rygaard --- www.mortenrygaard.com

U2 er godt i gang med deres genstartede 360 Tour, der skal fortsætte i næsten et år endnu. Alligevel er bandet begyndt at kigge frem mod deres næste udgivelse samt to mere plus en musical.

Bono har tidligere udtalt, at bandet planlægger at udgive et album med titlen "Songs Of Ascent", der er blevet omtalt som en musikalske følgesvend til det seneste album "No Line On The Horizon". Men ifølge et nyt interview med Rolling Stone er det langt fra det eneste projekt, bandet har gang i.

Vi har også tidligere skrevet om en musical om Spider-Man, som The Edge og Bono skriver sange til, men derudover overvejer bandet lige nu at lave både et rock- og et club-album.

Bandet har på denne turné allerede spillet nogle nye sange, og det virker som om de er færdige med at promovere "No Line On The Horizon", og i stedet vil kigge fremad på de resterende datoer samt naturligvis dykke ned i bagkataloget.

Bono siger, at bandet har 25-30 nye sange, der kan fordeles henover de fire projekter, og det er ikke utænkeligt, at der allerede vil ligge en ny udgivelse klar, når bandet går i gang med de amerikanske koncerter.

Så skal man se U2 i udlandet på denne turné, kan man altså forvente at høre en del nyt materiale i en del forskellige genrer.

Tip en ven
22 kommentarer. Tilføj din nedenfor.
Kan man jo kun se frem til.

Synes faktisk at der var rigtig gode takter i nummeret Glastonbury, som vi jo fik lov til at høre i Horsens.

Så mere af den slags. Vi er klar.
Fedt, lad os hbe de fortsætter i den stil og gerne med ny tour;0)
"Vi har også tidligere skrevet om en musical om Spider-Man, som The Edge og Bono skriver sange til" - hmm eftersom der er sat premieredato på den musical, så er det nok ikke noget de skriver på længere. www.spidermanonbroadway.marvel.com
Kunne de ikke bare lave ét ordentligt album?
#4 Ja, med fare for at lyde grov, så vil jeg hellere have 1 Achtung Baby end 4 No Line on the Horizon...
#5 Det er ikke at lyde grov. Det er sandheden.
gode nyhed, selvom jeg personligt er blevet lidt skuffet,over sidste 19år er deres albums for svingende ,men jeg er osse en gammel fan fra 82.jeg håber da det album blir bedre en det sidste
#7: så er vi 2, var du så også inde og se dem i 1982 i falkoner tearet?
7- nej men jeg så dem i tv fra roskilde 1982 og blev med det samme fan men har dog set dem 3 gange i tyskland og på gentofte stadion efter de udsendte zooropa
#5 Så sandt, så sandt.
#9: fedt jeg har selv set dem 5 gange live
#11: min personlig bedste koncert med u2 var köln på deres joshua tree tourpretenders,lou reed var opvarming dengang
#12: fedt,min bedste oplevelse var popmart i parken 1997
og berlin 2009
#14: min sidste var popmart tour i hannover
Jeg har oplevet U2 3 gange og de er jo fremragende, men problemet kan være at deres show er blevet så STORT at det overskygger musikken, selvom jeg må erkende at jeg gerne ville have oplevet dem i Horsens, jeg syntes at deres Elevation tour hvor der er kommet en dvd fra hjemmebanen Slane Castel i Dublin er en FANTASTISK INTENS og SKØN koncert, måske har de toppet nu, og resten er bare fyld, men lad os se hvad der sker, "No Line On The Horizon" er et godt album, så jeg ser da frem til noget nyt, det er jo stadigvæk spændende når de kommer med et nyt album. :)
#16: jeg så u2 i hamborg 1985, der var ikke meget scene show, borset fra de fire gutter de var tryllebinende ,, og jeg savner sgu en sådan intime koncert, uden almulig special effekter, de har vist os at de kan lave mega sceneshow, men de ville sagtens kunne levere et show man aldrig glemmer.
#16+17 U2s show er jo ikke pludseligt blevet "stort" - det startede allerede med ZOO TV i starten af 90'erne...Og Elevation var jo netop tænkt som en intim koncert uden ret mange special effekter - så det skal man altså ikke tilbage til 1985 for at finde, men blot 2002.

#17 FULDSTÆNDIG ENIG John, den før omtalte koncert som jeg mener er fra 2001, blev endnu mere intim da Bonos far var død et par dage før koncerten, i optakten til "Where The Streets Have No Name", ja da kan man næsten høre Bono synge/råbe sin sorg ud, det er lige så man får gåsehud på armene samt selv blir rørt. :)
18# Det er rigtigt, og lad os få mere af det. :)
#16: Er så enig med dig i forhold til koncerterne fra Elevation-touren, specielt den på Slane Castle. Alle sangene fra den er oploadet på youtube i hd-kvalitet, og det er det tætteste på en perfekt koncert jeg nogensinde har oplevet. Specielt overgangen fra sang nr. 13 All i want is you til nr. 14 where the streets have no name er i en klasse for sig. Virkelig! Og guitar-soloen af the Edge i Bullet the blue sky.
BLIVER FOR FEDT

Log ind for at kommentere.

Har du endnu ikke en brugerprofil på GAFFA.dk? Klik her for at oprette en profil på et øjeblik.