Trommeslager forlader Dream Theater
Mike Portnoy har annonceret på sin hjemmeside, at han forlader det progressive metal-band Dream Theater
Mike Portnoy skrev i går på sin hjemmeside, at trommeslagerens tid i det progressive metal-band Dream Theater er forbi. Mike Portnoy er en af tre, der i 1985 dannede bandet på Berklee College i Massachusetts, mens de to andre grundlæggere, John Myung og John Petrucci, stadig er en del af bandet.
Bandet havde i forvejen annonceret en pause med Dream Theater indtil januar måned på grund af forsanger James LaBries solo-album og Mike Portnoys vikar-job som trommeslager i bandet Avenged Sevenfold, som kommer til Danmark i november.
Mike Portnoy skriver følgende om sin beslutning på sin hjemmeside:
"Jeg skal til at skrive noget, jeg aldrig troede, jeg kom til at skrive. Efter 25 år har jeg besluttet at forlade Dream Theater - bandet jeg var med til at grundlægge og virkelig elskede i et kvart århundrede. For mange mennesker vil det komme som et kæmpe chok, og det vil højst sandsynligt blive misforstået af nogen, men tro mig, det er ikke en forhastet beslutning... Det er noget jeg har kæmpet med det sidste års tid."
Mike Portnoy skriver endvidere, at han har haft nogle utrolig gode oplevelser ved at spille med Hail, Transatlantic og Avenged Sevenfold det sidste års tid, og at han derfor har haft et sjovere og bedre forhold til de projekter, end han har haft i et stykke tid til Dream Theater.
"I må endelig ikke misforstå mig, jeg elsker gutterne fra DT højt, og vi har en lang historie og et venskabeligt bånd, der går meget langt tilbage... Jeg har bare virkelig haft brug for en pause."
Trommeslageren skriver, at det har tæret på ham, at de i snart 20 år har været i en konstant skrive/tour-cyklus, der ikke har gjort plads til mere end få månedes pause indimellem. Og efter at have foreslået en længere pause til bandet, viste det sig, at de ikke følte det på samme måde som ham, og gerne ville fortsætte uden pause - og dermed uden ham.
"Det gør virkelig ondt bare at tænke på Dream Theater uden Mike Portnoy (Min far navngav sgu bandet!!), men jeg vil ikke stå i vejen for dem.... Så jeg har besluttet at ofre mig selv for ikke at holde dem tilbage imod deres ønske."
Afslutningsvis skriver Mike Portnoy:
"Jeg ønsker gutterne det bedste, og jeg håber, at musikken og arven vi skabte sammen vil blive hørt af fans i de kommende årtier. Jeg er stolt af hvert eneste album, vi lavede, hver en sang vi skrev og hvert show vi spillede..."
Desuden undskylder han på det kraftigste overfor alle Dream Theater-fans, som han betegner som "de bedste fans i verden - som I ved". Men han lover, at det ikke er det sidste, man har hørt til Mike Portnoy.
Det vides endnu ikke, hvad Portnoys exit vil betyde for Dream Theaters fremtid. Men sikkert er det, at Portnoy er med på scenen, når Avenged Sevenfold gæster Amager Bio 18. november.
Læs hele udtalelsen på Mike Portnoys egen hjemmeside.











09-09-10 17:10 | Besvar
09-09-10 18:47 | Besvar
09-09-10 19:50 | Besvar
09-09-10 20:02 | Besvar
Det bliver svært at finde en passende erstatning - hvis ikke umuligt. Jeg håber dog at det lykkes!
09-09-10 20:37 | Besvar
Og med det til side, er det det sgu synd for DT. Er stor fan af dem, og ikke mindst Portnoy. Stort tab for det største prog-metal band i nyere tid. Har meget svært ved at forestille mig en afløser med samme evne og karisma som Portnoy har. Ærgeligt - helt igennem.
09-09-10 22:53 | Besvar
09-09-10 23:12 | Besvar
Dog en trist nyhed. DT har jo altid lavet dejlig musik, og tvivler på det bliver det samme uden Portnoy. Så nu har jeg åbenbart kun Porcupine Tree som mit favorit progressive band tilbage :(
09-09-10 23:59 | Besvar
Det er jo forfærdeligt...
10-09-10 01:42 | Besvar
10-09-10 09:20 | Besvar
Det har de brug for da de sidste 2-3 albums var uden inspiration og lyden som Petrucci/Portnoy har udviklet er blevet så kedeligt. En ny trommeslager, en ny producent og sangskrivere der tør folde sig ud og lave noget godt ud af et ellers ærgeligt situation de er i.
Men ja DT biver aldrig det sammeigen uden MP, men det behøver ikke være noget negativt
10-09-10 09:23 | Besvar
10-09-10 09:55 | Besvar
10-09-10 10:29 | Besvar
10-09-10 10:30 | Besvar
10-09-10 10:50 | Besvar
MEn et DT uden Portnoy er som en toast uden ost, skinke og brød..
10-09-10 12:53 | Besvar
10-09-10 13:07 | Besvar
10-09-10 17:50 | Besvar
11-09-10 10:32 | Besvar
11-09-10 18:50 | Besvar
03-05-11 16:03 | Besvar
Er måske ikke helt enig i Gavin Harrison, selvom han er en fænomenal trommeslager, men af hvad der kaldes Odd Time Signatures - ekstreme svingende taktarter, så er han for mit vedkommende på det moderate niveau inden for den genre. Kunne ikke være mere uenig omkring Joey Jordison, der efter min mening ligger betydeligt lavere i rækken for den instrumentale genre - langt under Gavin Harrison's fantastiske grooves. Det er da okay i Slipknot, men i Dream Theater må jeg nød til at slå i bordet. Sorry.
Log ind for at kommentere.
Har du endnu ikke en brugerprofil på GAFFA.dk? Klik her for at oprette en profil på et øjeblik.