Du er ikke logget ind  Log ind / Opret brugerCookie persondata politik for GAFFA A/S
Nyhed / Fredag d. 01-07-2011 kl. 21:49

Jo, Rammstein kommer til Danmark

De annoncerede koncertdatoer i København og Herning i februar 2012 er gode nok

Af Ole Rosenstand Svidt
Foto: P.R. Brown

Rammstein udsender til september et opsamlingsalbum med titlen "Made In Germany 1995-2011", og i den forbindelse sætter de til november gang i en turné, der også vil bringe dem forbi Danmark. Det kommer nærmere bestemt til at ske i februar 2012, hvor de kan opleves i både København og Herning.

Alt dette har vi skrevet tidligere på ugen på GAFFA.dk, men senere kom der tvivl om, hvor officiel meldingen var, da den stammede fra en Facebook-side, som ikke var gruppens officielle Facebook-side, men en fanside.

Nu har Rammstein imidlertid bekræftet datoerne på deres officielle hjemmeside, og den danske koncertarrangør ICO har også bekræftet koncerternes rigtighed.

Det står altså klart, at Rammstein vil lægge vejen forbi Forum i København 21. februar, og derefter kan de opleves 22. februar i Jyske Bank Boxen.

Hermed kan fans se frem til at synge med på klassikere som "Du Hast", "Sonne", "Amerika" og "Pussy", der har kendetegnet det industrial-inspirerede tyske band gennem de sidste 17 år.

Billetsalget til koncerterne begynder fredag den 8. juli klokken 10 via Billetlugen.

 

Mere om Rammstein

Rammstein: Forum, København
22-02-2012 (anmeldelse)
Tip en ven
13 kommentarer. Tilføj din nedenfor.
600 kr! Puhae...
Øj Gaffa, det var i godt nok længe om, mon der er Roskilde der gør at nyheden kom så sent;0)
De har jo krudt med, -600 er ok.
Hmm...Danmark er ganske enkelt for lille til så hyppige Rammstein-koncerter, synes jeg.

- 151209 i Forum
- 020610 CPH Live
- 030610 Skive
- 210212 Forum
- 220212 Herning

5 danske arrangementer på små to år (med lidt god vilje)...Ja, jeg synes bare, at det er for tæt - ifht. hvad bandet har af byde på - altså intet nyt.

Men inkarnerede dybtfølte fans er jo sikkert ikke enige - og det er jo også helt fint :)
Lur mig om ikke koncerterne bliver udsolgt øjeblikkeligt alligevel. I hvert fald den i Forum. Billetlugen går sikkert i sort endnu engang.
600kr er sgu da lige pebret nok! Det har det jo heller ikke kostet sidst de var her. Ved ikke om jeg synes at jeg har råd til det
Billetprisen er nu kun steget en 20'er siden de sidste spillede i Forum. En prisstigning på knap 4% på lidt over 2 år er vel ikke så slemt. Ikke mindst taget i betragtning af at billetprisen var sat for lavt sidste gang, så der blev udsolgt ligeså hurtigt som billetlugen kunne følge med til.
#4: Jeg forstår simpelthen ikke pointen. Hvorfor er Dannmark for lille til så hyppige besøg? Det ville være en pointe, hvis de ikke trak fulde huse - men hvad er pointen nu?
#8: Behøver der partout være en pointe da?

Det var såmænd blot min personlige mening. Jeg synes nemt, de bliver "overeksponeret" livemæssigt i så lille et land; "wow-effekten" går bare lidt af det for mig...thats all.

Jeg synes jo, at det er langt federe, når der er længere imellem de store oplevelser - så man rigtig har noget at glæde sig til - og ikke risikerer at stå med en "dejavú-oplevelse", fordi det hele ligesom sidder i lidt for frisk erindring.

Ja - så kan man jo bare blive væk (siger jeg lige selv, inden du/andre siger det) - men stadigvæk...så ryger noget af "hard to get" følelsen bare for mig. Jeg synes bare der er noget kvalitativt over det, når et band er lidt kræsne med spillesteder og ikke mindst lidt "kostbare". Det andet kommer meget nemt til at virke "samlebåndsagtigt" - og man får nemt fornemmelsen af, at nu skal der bare ringes med kasseapparatet by all means.

Men lad nu det ligge. Som jeg også skrev i forrige indlæg, så er det jo helt fint ikke at være enig :)
Det er lidt over et år siden jeg sidst så Rammstein til Copenhagen Live d.2/6-10, hvis jeg er så heldig at få billet til Forum vil det være over halvandet år siden til den tid, det syntes jeg er rigeligt. Nogle kunstnere kan man bare ikke få nok af, så U2 fem gange på lidt over 1 år, så at jeg får set Rammstein tre gange indenfor lidt over 2 år er slet ikke nok;0)
#9: Fint at komme med sin mening :-)
Jeg vil både give dig ret og uret.

Jeg skal klart se dem til næste år, men har også kun set dem 1 gang i Forum for ca. 3-4 år siden. Så vil sige wow factoren stadig er der når man/jeg ser dem så sjældent.
Men vil give dig ret i at man sikkert som anmelder eller lign. ikke bliver overrasket hver gang. Så har man nok efterhånden set det.

Men tror nu nok alligevel man kan forvente noget stort når det er en vest of tourne. Så er det nok også best of fire and fireworks :-)
1000 kr for billet til Britney Spears - 600 kr for billet til Rammstein.
I see no problem? Rammstein er ALLE pengene værd!
Og billetterne til Forum er hermed købt :)

Jeg har ikke noget problem med, at store bands "tit" spiller i DK. Omvendt er det enormt surt, når ens yndlingsbands nærmest ALDRIG spiller her.
- og så længe man er garanteret et festfyrværkeri af et show, kan jeg nemt se dem en gang hvert år! og rammstein levere aldrig et kedeligt sceneshow!!..

Log ind for at kommentere.

Har du endnu ikke en brugerprofil på GAFFA.dk? Klik her for at oprette en profil på et øjeblik.