Edition:  
Du er ikke logget ind  Log ind / Opret brugerCookie persondata politik for GAFFA A/S
Nyhed / Onsdag d. 18-04-2012 kl. 12:01

Janelle Monáe til Roskilde Festival - igen

Den amerikanske r&b- og soulsanger afslører på sin egen hjemmesides tourplan, at hun igen i år kommer til Roskilde Festival

Af Mikkel Drejer Bertelsen
Foto: Andrew Zaeh

Janelle Monáes tourplan på hendes hjemmeside afslører, at den anmelderroste sangerinde igen i år kommer forbi Dyrskuepladsen i Roskilde, torsdag den 5. juli.

Janelle Monáe har indtil videre kun udgivet albummet "The Archandroid", men dette album har til gengæld også høstet anmelderroser over det meste af verden, og således også fra GAFFA, da Christian Grubert tildelte albummet hele fem stjerner med ordene: "Hvad vi har at gøre med her er en kunstner, der ikke har en genre, men er i gang med at skabe sin egen, og hvor tit er det lige, at det sker? Aldrig! Det er en af grundene til, at The ArchAndroid er sådan en stor nydelse, og et af årets absolut bedste albums."

Da Monáe sidste år optrådte på Roskilde Festivals scene Cosmopol, kvitterede GAFFAs anmelder Ole Rosenstand Svidt med fem stjerner og en masse rosende ord, som blandt andet lød: "[...] årets sidste koncert på Cosmopol-scenen var en af Roskilde Festival 2011's allerbedste koncerter."

I slutningen af 2011 sagde Monáe, at hun i 2012 ville udgive to plader, så hvad enten de er udgivet eller ej, er der en god chance for at Roskildes publikummer får nyt materiale at høre. Og det til trods for, at der kun er 367 dage mellem de to koncerter på Roskilde.

Billetter til årets Roskilde Festival, som finder sted i dagene 5.-8. juli med warm up fra 30. juni, kan købes via GAFFA Live.

I morgen klokken 17 offentliggør Roskilde Festival i øvrigt sit officielle program.

Her kan du høre "Tightrope" fra albummet "The Archandroid":

Tip en ven
12 kommentarer. Tilføj din nedenfor.
Sortering:
0
Til dem der ikke nåede det sidste år eller hvad?
Måske Metropolis og bør nævnes, en rimelig lang EP, som næsten kan tælles som et album, som hun udgav tre singler fra.
Sikker, men lidt kedelig booking, Roskilde.
0
Helt sikkert! Så kan jeg få set hende i år. :)
0
Er det ikke i morgen plakaten offentliggøres?
0
2tal i orden.
0
#1: Hun har tidligere ytret, at hun agter at udsende to nye album i år, så vi kan nok godt forvente os et helt nyt show. Jeg tror således ikke bare, at det er til "dem der ikke nåede det sidste år". Situationen er ca. den samme, som da de bookede Arctic Monkeys to år i streg, 2006/7.
0
Janelle Monáe var for mig helt sikkert den bedste koncert sidste år. Hun havde publikum i sin hule hånd og alle dansede svedende omkring på den meget begrænsede plads, der var mellem folk. Nu skal hun op på mindst Arena.
0
Ikke min type musik men jeg gik med sidste år. Og sikke en fest på en søndag hvor man var træt.

Mon ikke hun kommer på Arena denne gang? Og så gerne om aftenen sent. Det kunne være lidt frækt...:-)
0
Top 5 bedste koncerter fra Roskilde 2011 (af de cirka 40 jeg så):

1. Janelle Monáe
2. Yelle
3. Big Boi
4. The Strokes
5. John Grant

DERFOR kommer hun igen... FEDT!
0
Var det 40 fulde koncerter du så? For så har du godt nok haft travlt.
0
#9: Haha. Nej, det er jo næsten umuligt at nå, selv for en travl koncertgænger. Men nu hvor du spørger... Jeg så cirka 20 koncerter fra start-til-slut og knap 20 halve koncerter (Det er iøvrigt inklu. 4-5 på Pavillon Junior).


0
Gider ikke lige læse alle de negative kommentarer der sikkert er på denne tråd. DET BLIVER STORT! SHIT JEG GLÆDER MIG! Jeg har hørt fra flere at det var fantastisk sidste år.
0
#11:
Der er 8/9 kommentarer som handler om selve bookingen af Janelle Monae. De er alle positive. Så måske du bør læse dem først ;-)

Thumbs up til Janelle Monae. Hun er sgu sød.

Og kan klokken så blive 16!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Log ind for at kommentere.