Liam Gallagher opfører ny version af ”Wonderwall”
Beady Eye fortolker Oasis-hittet til den afsluttende OL-ceremoni i London
Om kun syv dage starter sommer-OL i London, som fortsætter frem til den 12. august. Til den afsluttende ceremoni skal en række britiske bands optræde, og blandt dem er Beady Eye.
Siden Noel Gallagher i 2009 forlod Oasis, har der været kold luft mellem ham og broderen Liam, som sammen med tre andre Oasis-medlemmer dannede Beady Eye i 2010. Tidligere i år offentliggjorde Liam Gallagher så, at han ville tilføje Oasis-klassikere til Beady Eye-repertoiret og til sommerens OL kan man nu få lov at opleve en ny version af Oasis-hittet "Wonderwall".
Den nye "Wonderwall"-version er produceret af komponisten David Arnold, som nok er mest kendt for sine temasange til James Bond.
Med på afbud
Det forlyder at broderen Noel Gallagher først var blevet tilbudt muligheden for at optræde til OL, men at han efter noget betænkningstid valgte at afslå tilbuddet.
"For et par måneder siden tog det olympiske produktionsteam kontakt til Noel og spurgte om han ville spille til den afsluttende ceremoni", siger en kilde til The Sun og tilføjer:
"I samråd med sin manager tænkte han længe over tilbuddet. Det var stor fristelse, med 650 millioner mennesker som forventes at se med på tv. Han afslog det til sidst – han har været på en fantastisk turné og behøver ikke rigtig at gøre det. Arrangørerne spurgte Liam om han var klar. The Who skal også spille, så han var klar".
"Teamet ønskede noget der var indbegrebet af England – et rigtigt flagviftende fællessangs-øjeblik, for at vise resten af verden hvad landet har fostret. Oasis var lige præcis det, og uanset om det er Noel eller hans bror Liam, ville man bare have en smule rock & roll derinde", lød det videre fra den britiske formiddagsavis' anonyme kilde.
Liam og Beady Eye skal til ceremonien optræde sammen med The Who, Kaiser Chiefs, Take That, George Michael og Emeli Sande.










20-07-12 15:31
20-07-12 15:40
Rock on, Liam!
20-07-12 16:37
Beady Eye, Kaiser Chiefs, The Who, George Michael, Take That og Emilie Sande lukker nok det hele ned med afslutnings ceremonien på det olympiske stadion. Men det havde da været en idé at kyle George Michael, Take That og Emili Sande ud og erstatte dem med New Order, Blur og The Specials.
20-07-12 18:41
20-07-12 19:05
Noel synger Wonderwall i en Ryan Adam'sk version og det er også fint nok, men en smule kedeligt, vil jeg mene. Liam har altså den bedste stemme, uden tvivl, det er bare ikke altid han tager sig sammen og passer godt nok på den.
Men hvis de skal spille den en enkelt gang, så vil han uden tvivl smøre stemmebåndet og gøre det godt.
20-07-12 19:08
20-07-12 19:13
20-07-12 19:20
http://www.youtube.com/watch?v=2o5S--SABeo - et godt eksempel på at Liam altså stadig har en fremragende rock n roll stemme, den dag i dag.
21-07-12 01:05
#5 og #8 Kloge ord fra en fagmand. Nu må vi bare håbe han kan være artig... Kom nu Liam - for Nationens skyld (og din Mor!)
21-07-12 11:11
21-07-12 11:55
Briterne fører stygt i disciplinen Rockmusik.
Selvfølgelig skal Liam op på den scene foran 650 millioner tilskuere (+ 1) og synge brormands evergreen. Det manglede da bare.
Om ikke for Fædrelandets skyld - så for Alan McGee!
Log ind for at kommentere.
Klik her for at oprette en profil på et øjeblik.