Edition:  
Du er ikke logget ind  Log ind / Opret brugerCookie persondata politik for GAFFA A/S
Nyhed / Fredag d. 07-09-2012 kl. 18:00

Deltag i GAFFA Photo Award - du kan nå det endnu

Der er stadig åbent for tilmeldinger til årets udgave af GAFFAs store fotokonkurrence

Af Michael Jose Gonzalez
Foto: Nikolai Linares Larsen

Billede: Sidste års vinderfoto, Søren Huss taget af Nikolai Linares Larsen

De bedste billeder af det danske musikliv fra det forgangne år skal findes, og der er stadig åbent for indsendelse af bidrag til dette års udgave af GAFFA Photo Award. Her får unge fototalenter for fjerde år i træk mulighed for at konkurrere på lige fod med professionelle fotografer, for alle kan indsende deres billeder, uanset udstyr og cv.

Konkurrencen blev afholdt for første gang i 2009 og startede op som et ønske om at øge interessen for musikfotografiet, og noget kunne i høj grad tyde på, at missionen er lykkedes. Sidste år modtog GAFFA ikke færre end 2800 billeder, hvilket var langt over redaktør Peter Ramsdals forventninger:

– Det var helt fantastisk med den store tilslutning sidste år. Det er en fornøjelse år efter år at se den store kvalitet af de mange billeder, vi får tilsendt. Og det er imponerende, hvordan deltagerne på hver sin måde får indfanget magien ved blandt andet at være til en koncert, og det er jo det, konkurrencen handler om; at man virkelig kan indkapsle følelser via sine fotografier, og det synes jeg, folk har formået utroligt flot.

Peter Ramsdal understreger også, at man under bedømmelsen ikke kun ser på, om billedet er taget med den rigtige linse og den bedste blitz. Derimod skal billederne have personlighed.

Ligesom sidste år vil man denne gang også kåre et overordnet vinderfoto ud af de fire kategori-vindere, hvor der før kun har været vindere af de enkelte kategorier, og der er oven i købet mere at kæmpe om end blot æren af at have taget et vinderfoto. GAFFA udlodder sammen med sine samarbejdspartnere, Scanpix og X-print, et kontant beløb til fotografen bag "Årets Musikfoto" og gavekort til de øvrige kategori-vindere. Som noget nyt i år afholdes konkurrencen også i Norge og Sverige, hvor GAFFA også udkommer.

Sidder du inde med et eller flere billeder, du har lyst til at indsende til GAFFA Photo Award, kan du indsende sit bidrag direkte via GAFFA.dk/photo til og med mandag den 1. oktober. På denne side kan du også læse mere om regler for deltagelse.

 

De fire kategorier i konkurrencen er:

Feature

Live

Portræt

Publikum

Følg GAFFA Photo Award tryk på hjertet

Årets musikfoto er fundet
01-11-2012 (nyhed)
Tip en ven
0 kommentarer. Tilføj din nedenfor.
Sortering:

Log ind for at kommentere.

Annonce

GAFFA Shop

Huss, Søren: Oppefra & Ned
TILBUD: 139,00 kr. 99,00
Køb på GAFFA Shop
Huss, Søren: Oppefra & Ned (Vinyl)
Kr. 159,00
Køb på GAFFA Shop
Huss, Søren: Troen & Ingen
Kr. 139,00
Køb på GAFFA Shop
Annonce

GAFFA Live

Søren Huss + Kristian Leth
Lørdag d. 06-07-2013 kl. 20:00
Koncerthuset
Køb billet via GAFFA Live
Søren Huss M. Band
Tirsdag d. 30-07-2013 kl. 20:00
Gæstgiveren i Allinge
Køb billet via GAFFA Live
Søren Huss M. Band
Onsdag d. 31-07-2013 kl. 20:00
Gæstgiveren i Allinge
Køb billet via GAFFA Live
Tina Dickow - Søren Huss
Fredag d. 16-08-2013 kl. 19:00
Skovdalen
Køb billet via GAFFA Live
Tina Dickow - Søren Huss
Fredag d. 23-08-2013 kl. 20:00
Den Fynske Landsby
Køb billet via GAFFA Live
Tina Dickow - Søren Huss
Fredag d. 23-08-2013 kl. 20:00
Den Fynske Landsby
Køb billet via GAFFA Live
Søren Huss
Lørdag d. 07-09-2013 kl. 21:00
Køb billet via GAFFA Live
Christian Hjelm + Søren Huss - Fredagsrock
Fredag d. 13-09-2013 kl. 22:00
Køb billet via GAFFA Live
Søren Huss
Lørdag d. 02-11-2013 kl. 20:30
Køb billet via GAFFA Live
Annonce