Du er ikke logget ind    Log ind / Opret brugerCookie persondata politik for GAFFA A/S
Nyhed / Fredag d. 12-01-2007 kl. 13:02

PonyRec og Playground Music indgår labelaftale

De to selskaber skal fremover samarbejde om danske rocktalenter

PonyRec har gennem de senere år udgivet nogle af de mere spændende indiealbum herhjemme, og nu har PonyRec og Playground Music valgt at indgå et samarbejde for at få endnu mere fokus på en række nuværende og kommende bands.

Siden den første udgivelse i efteråret 2004 har PonyRec bl.a. udgivet album med navne som Halph, Tenderloud, Gravy og Munck//Johnson, og i 2007 vil der blive lukket yderligere op for godteposen med Gravys andet album, som rammer gaden d. 2. april, og svenske Majessic Dreams tredje album, der kommer til efteråret.

PonyRec vil som hidtil fortsætte med at støtte vækstlaget i dansk musik og udgive smalle plader med kvalitet og potentiale. Nu bare i tæt samarbejde med Playground Music.

Tip en ven
Endnu ingen kommentarer. Tilføj din nedenfor

Log ind for at kommentere.

Har du endnu ikke en brugerprofil på GAFFA.dk? Klik her for at oprette en profil på et øjeblik.