På tour med Aksglæde

På tour med Aksglæde

GAFFA stod klar, da Jacob Aksglæde med band og instrumenter steg ud af tourbussen i Aarhus for at tage hul på sin første tour nogensinde. Kom med ind i bussen til en snak om musikken og livet på landevejen.

Det er fredag den 31. marts. Forårssolen har ramt Aarhus, og det samme har Aksglæde, der ud på eftermiddagen ankommer til spillestedet Atlas, hvor tourens første koncert finder sted samme aften.

Jeg bliver inviteret indenfor i bussen til en snak om, hvordan Aksglæde har det med at være taget på sin første tour. Hvad de tonede ruder ikke afslører ude fra, er, at bussens sorte lædersæder i høj grad indbyder til at falde godt tilbage og få en god musiksnak. Mens vi sætter os til rette, vender vi kort Aksglædes optræden til GAFFA-Prisen i marts. En oplevelse, han selv betegner som “hvis ikke den største i livet, så i hvert fald rent musikalsk”.

 

Som en lille familie

Aksglæde er afslappet og virker ikke påvirket af, at der kun er få timer til, at han skal på scenen for første gang på en tour. Jeg spørger, om han aldrig bliver nervøs inden en koncert. – Vi bliver mere tændte. Men man kan godt være spændt på, om man kan gøre publikum tilfredse, når de nu har betalt for at se én optræde, siger odenseaneren, der nu er bosat i København. “Og vi siger altid til hinanden, at vi skal huske at nyde det.

Aksglæde var tidligere en gruppe, men nu blot Jacob Aksglædes soloprojekt med hyrede musikere tilknyttet. Forud for touren har de brugt mange timer i øvelokalet, hvor der både er blevet grinet og gabt ud på de sene øvetimer. – Vi har en fest, når vi øver og spiller. Selvom det er hårdt, føles det her band som en lille familie, hvor vi både hygger, skændes og råber af lykke.

Og der er blevet øvet nye numre, for aftenens koncert markerer den første gang, hvor sommerens kommende ep i sin helhed bliver spillet live, deriblandt Aksglædes nye single Næste sommer.

 

Livet på landevejen

Nu er det jo stadig helt nyt, det med at være på tour. Men jeg er nysgerrig efter at høre, hvordan sådan nogle unge gutter griber situationen an. Jeg vil gerne ind på, hvad der sker i de øjeblikke, hvor musikken træder i baggrunden – hvis den nogensinde gør det.

Hvordan er det pludselig at have egen tourbus?

– Det er fedt med lidt luksus ind i mellem, og den her er ret luksus. Det er en lækker Mercedes, vi har lejet af Europcar. Men vigtigst af alt føles den sikker at køre rundt i. Det er kram.

Hvordan er det at køre rundt på tour fra by til by?

– Det er skidesjovt. Vi fjoller. Men vi har ofte lange dage, så der er selvfølgelig også plads til en lur i de bløde sæder, hvis man er træt fra aftenen før.

Til trods for egen tourbus er der ingen stjernenykker at spore hos Aksglæde – det er også en fra bandet, der indtager førersædet. Og på bussens anlæg lyder altid Phil Collins’ klassiker Another Day in Paradise minimum fire gange per tur.

Når bandet kommer til en koncertby, når de som regel også at se lidt af byens seværdigheder. Ellers er der faktisk ikke tid til meget ikke-musikalsk. – Mellem koncerterne skyder vi musikvideo, vi forbereder den kommende ep, og så er jeg faktisk allerede i gang med at skrive nye sange, siger Aksglæde. Musikken træder altså aldrig rigtigt i baggrunden for den ambitiøse musiker.

Inden aftenens koncert skal gruppen lave soundcheck og lade op. Der er te, kaffe, øl, chips og frugt i backstageområdet. – Det er ret standardpræget. Måske hvis vi bliver store og får storhedsvanvid en dag, skal vi have noget kobekød, siger Aksglæde med et smil. Jordforbindelsen består.

Danmarkstouren står lige for døren. Hvad kan vi forvente i aften? 

– Vi spiller jo nye sange fra min kommende ep, herunder min nye single Næste sommer, som jeg er spændt på at præsentere for folk. Og så tror jeg, man kan forvente et energisk band, der leger med publikum og nyder at optræde. På den måde er vores koncerter essensen af live, hvor handlingen langtfra er fastlagt. Vi synes, det er sjovt med uventede ting til vores koncerter, fordi det viser det menneskelige i min musik og vores optræden, runder han af, inden det er tid til soundcheck. Og omkring midnat, når Aksglæde har givet sin første tour-koncert, er det om bord i bussen igen og tilbage mod København gennem natten.

Aksglædes koncert i Aarhus blev i øvrigt vel modtaget af både publikum og vores udsendte anmelder, der kvitterede med fem stjerner.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Nyheder, artikler og anmeldelser fra GAFFA