x

Emergenza Festival 2015
Rust
D. 16.01.2015 Kl. 20:00

Danmarks største musikkonkurrence for talentfulde upcoming bands afholder indledende runder på Rust. De deltagende bands får alle muligheden for at spille for et talstærkt live-publikum, når festivalen skydes i gang med indledende runder i februar. Halvdelen af de bands, der stiller op på Rust går videre til semifinalerne på Lille Vega, hvorfra de bedste bands går videre til den danske finale i Store Vega i maj.
Herfra forsætter festivalen ud i verden med Nordisk finale i Stockholm og international finale på Taubertal Open Air festivalen i Tyskland. Som hovedpræmie har de internationale vindere frit valg mellem en USA eller Europa turné.
Under 2015-festivalen vil en håndfuld af de bedste nordiske bands, ligesom de tidligere år, blive tilbudt spilletid på kendte klubber i München, Hamburg, Berlin, Paris og London.


Hvis du er interesseret i ny dansk musik, og hvad der røre sig i undergrunden - Så gå ikke glip af Emergenza Festival 2015!
 

Fredag 16 Januar 
20.00 Zen In Noise 
20.30 Alfen 
21.00 Black Rose 
21.30 Man In The Ceiling 
22.00 Oplev Norden 
22.30 Walk My Elephant 
23.00 Samaritan 
23.30 Electrick Village

Lørdag 17 Januar 
20.00 Fred Seul 
20.30 Bloody Merry 
21.00 The Naked Garden 
21.30 Astro Divine 
22.00 Dungeon Days 
22.30 Ude af kontrol 
23.00 The Blue Buzz 
23.30 Arm

Fredag 23 Januar 
20.00 Astro Virgin Myntebelle Alexandria 
20.30 Sixten Madigan 
21.00 In Situ 
21.30 Karl Johan 
22.00 Ingurland 
22.30 Minus 
23.00 MørkeMænd 
23.30 Wildfire Wake

Lørdag 24 Januar 
20.00 Imagine an Empire 
20.30 Naphthalen 
21.00 Cirka 
21.30 A.R.T 
22.00 Emil Breum & Alma Manley 
22.30 Under The Bunker 
23.00 Caress 
23.30 Faunea

Fredag 30 Januar 
20.00 Rock'n'Roll Train 
20.30 Wish My Friends Were 21 
21.00 Odd Palace 
21.30 Cloudy Avenue 
22.00 Without Voodoo 
22.30 Black Door Parole 
23.00 The Linda Burnettes 
23.30 JuiceHall Jam

Lørdag 31.1
20:00 Soul Control
20:30 Victhabreezy & el frio
21:00 Funkle Muffs
21:30 Vamp Till Cue
22:00 C-neberg
22:30 Kill The Messenger
23:00 Søren Ydemark Band
23:30 Honeycomb Lattice