x

Tønder Festival klar med endelig spilleplan

Tønder Festival klar med endelig spilleplan

Tønder Festival kan nu offentliggøre det endelige musikprogram og spilleplan for dette års festival.

Det er navne som Jason Isbell (billedet), The Blind Boys of Alabama, The Avett Brothers med flere, der pryder listen. 

Fra den 31. maj kan publikum købe det trykte program og en festival-cd med årets optrædende.

Det hele kan købes på den nye webshop www.tf.dk , hvor der også vil være T-shirts, sweatshirts og nøgleringe at finde. 

I år vil der også være mulighed for at sove, som de gamle indianere gjorde det. Festivalen er klar med de nye tipi-formede telte, ”festipi”, hvor der er plads til to overnattende.

Se spilleplanen her 

Årets kunstnere er:

Jason Isbell (USA)
Rosanne Cash with John Leventhal (USA)
The Avett Brothers (USA)
Graham, Guthrie, Podolak & O´Connell with special guests and lovely friends (DK, USA, CAN) 
Tina Dickow (DK)
Blind Boys Of Alabama (USA)
Rock My Soul feat. The McCrary Sisters & The Fairfield Four (USA)
Rob Ickes & Trey Hensley (USA) 
Eddi Reader, Sofia Karlsson & Cathy Jordan med Gustaf Ljunggren og Roger Tallroth (SCO/IRL/S)
A. J. Croce (USA)
Tim O’Brien (USA)
Mary Gauthier (USA)
Mánran (SCO)
Shooglenifty (SCO)
Hudson Taylor (IRL)
Anderson East (USA)
Fortunate Ones (CAN)
Dustbowl Revival (USA)
Adam Holmes and The Embers (SCO)
Rura (SCO)
Karine Polwart (SCO)
Niels Skousen (DK)
Scott Wood Band (SCO)
Peatbog Faeries (SCO)
The Dead South (CAN)
Treacherous Orchestra (SCO)
The Nordic Fiddlers Bloc (N, S, SCO)
Eliza Carthy & The Wayward Band (UK)
The Chair (SCO)
Mick Flannery (IRL)
Del Barber (CAN)
A Blues & Roots Revue med Hans Theessink, Big Daddy Wilson og Eric Bibb (USA, NL)
The Steel Wheels (USA)

Spirit Family Reunion (USA)
Ten Strings And A Goat Skin (CAN)
Flook (IRL)
Väsen (S)
The Barra MacNeils (CAN)
The String Sisters (USA, N, S, IRL, SCO)
The Panorama Jazz Band (USA)
Jonah Blacksmith (DK)
Corey Ledet (USA)
Three Tall Pines (USA)
Talisk (SCO)
Kira Skov (DK)
Signe Svendsen (DK)
The Elephant Sessions (SCO)
Ross Ainslie & Jarlath Henderson Band (SCO/IRL)
Margo Price (USA)
King James & The Special Men (USA)
Caitlin Canty (USA)
Jeffrey Foucault (USA)
Triakel (S)
Niels Hausgaard (DK)
Jacob Dinesen (DK)
Ben & Anita (USA, CAN)
FolkBaltica Ensemble (DK, D)
ROD (DK)
Folk Spot: Basco + Jullie Hjetland – Himmerland – Fru Skagerrak – Sherzandum – Fromseier/Hockings – D.U.K – Elof & Wamberg (DK)
Odde & Holmen (N)

Festivalen finder sted i Tønder fra 25.-28. august 2016

Billetter kan købes på www.tf.dk

 


Nyheder, artikler og anmeldelser fra GAFFA