x

Se, hvem der spiller hvilke dage på Roskilde Festival

Se, hvem der spiller hvilke dage på Roskilde Festival

Roskilde Festival har netop offentliggjort det fulde program med 77 nye navne.

The xx føjes til toppen af årets Roskilde Festival-plakat, mens navne som Future Islands, Halsey, The Jesus & Mary Chain, Royal Blood, The Avalanches, Anthrax, Karl William og Slowdive understreger bredden.

Nedenfor kan du se de fulde program og hvem der spiller hvilke dage.

 

Onsdag 28. juni

THE WEEKND, JUSTICE BLINK-182, BONOBO, G-EAZY, RAG'N'BONE MAN, 75 DOLLAR BILL, A DAY TO REMEMBER, ALSARAH & THE NUBATONES, BICEP, HAMID EL KASRI GNAOUA ENSEMBLE feat. JUSTIN ADAMS, IDLES, KEVIN MORBY, MADAME GANDHI, MARCHING CHURCH, PHLAKE, RED FANG, RÜFÜS, VANISHING TWIN, WARPAINT

Torsdag 29. juni
THE XX, SOLANGE, BRYSON TILLER, CARL EMIL PETERSEN, ELZA SOARES, ERASURE, FUTURE ISLANDS, GUCCI MANE, THE JESUS AND MARY CHAIN, NICOLAS JAAR, POPCAAN, ROYAL BLOOD, THE SAVAGE ROSE 67, ACID ARAB, ANDRÁS, AUTHOR & PUNISHER, AYIA, BLOOD COMMAND, CLAMS CASINO, DISCWOMAN (UMFANG + DJ HARAM + VOLVOX), DUB DE GAITA - LOS GAITEROS DE SAN JACINTO, HAMILTON LEITHAUSER, HIGH ON FIRE, HUN SOLO, IFRIQIYYA ELECTRIQUE, JAH9, JULIA JACKLIN, KINK feat. RACHEL ROW, KSIĘŻYC, LORENZO WOODROSE, MARGO PRICE, PERT NEAR SANDSTONE, PIG DESTROYER, PRINCESS NOKIA, SHAME, SIGRID, VIAGRA BOYS, WEYES BLOOD

Fredag 30. juni
FOO FIGHTERS, TRENTEMØLLER, ANGEL OLSEN, THE AVALANCHES, DEN SORTE SKOLE, FATHER JOHN MISTY, ICONA POP, LORDE, MØME, SEUN KUTI & EGYPT 80 feat. YASIIN BEY, TINASHE, 47SOUL, '68, AFENGINN, AGAINST ME!, ALEX CAMERON, AV AV AV, BASOKIN, BCUC, BOTANY, BOUJELOUD, CANCER, FIRST HATE, FATIMA YAMAHA, HIEROGLYPHIC BEING, JAGWAR MA, KANO, KAREN ELSON, KARL WILLIAM, LA MAMBANEGRA, MAMMÚT, MATS GUSTAFSSON'S NU ENSEMBLE ”HIDROS ZAP”, MOON DUO, NILS BECH, NOGA EREZ, NONAME, OF MICE & MEN, SVIN, WIKI

Lørdag 1. juli
A TRIBE CALLED QUEST, ARCADE FIRE, MODERAT/MODESELEKTOR ANTHRAX, HALSEY, THE LUMINEERS, NEUROSIS, RESIDENTE, SLOWDIVE, SORT SOL ATOMIKYLÄ, BABY WOODROSE, BAIANASYSTEM, BJARKI, BLACK STRING, CASHMERE CAT, CIRCUIT DE YEUX, DEBASHISH BHATTACHARYA, EMIL STABIL, FULL OF HELL, GROUP DOUEH & CHEVEU, IBAAKU, JANKA NABAY & THE BUBU GANG, JENNY HVAL, KELLERMENSCH, KREPT & KONAN, LIL UZI VERT, NOISIA ‘OUTER EDGES’, OATHBREAKER, ORANSSI PAZUZU, PH/MR PETER HAYDEN BAND, PRIESTS, ROMPERAYO, THE RUMOUR SAID FIRE, SHOW ME THE BODY, AARON LEE TASJAN

Rising & Countdown (25. – 27. juni)
AUÐN, AYOWA, BARSELONA, CAIUS, HATER, KORNÉL KOVÁCS, MECHATOK, NATJAGER, PURPURRPURPLE, SCHOOL OF X, SIBIIR, SOLID BLAKE, VÆRKET, ARY, BAEST, BOGFINKEVEJ, FRANSKE PIGER, FUGLEFLUGTEN, THE KUTIMANGOES, ML BUCH, MONTI, NOAH CARTER, NORÉLL, POM POKO, SKOTT, TVIVLER, DØR NR. 13, FARVEBLIND, GANGLY, IRAH, THE LOVE COFFIN, MATTIS, MODEST, ODD COUPLE, PARDANS, SHITKID, SILVESTER, SNOW BOYZ, ŞTIU NU ŞTIU
ROSKILDE FESTIVAL 2017

Varm op med en playliste med udvalgte kunstnere på Roskilde Festival 2017:


Nyheder, artikler og anmeldelser fra GAFFA