x

Strøm afslører det fulde program

Strøm afslører det fulde program

Vi har de seneste måneder skrevet om en lang række af de navne, der kan opleves på dette års udgave af Strøm Festival. Blandt topnavnene finder man LCD Soundsystem, Gonjasufi, Four Tet og Jónsi, men nu er samtlige navne på plads for festivalen, der afvikles i midt af august.

Festivalen fokuserer som altid på nyskabende elektronisk musik fra både ind- og udland, og den hjemlige scene er blandt andet repræsenteret af Band Ane, Bjørn Svin, Kasper Bjørke, Eim Ick og Opiate. Koncerterne afvikles i dagene 16.-23. august, men der er faktisk også pre-Strøm arrangementer i Århus (Lobby, 5. august) og København (Bakken i Kødbyen, 6. august), inden festivalen går officielt i gang.

Nedenfor findes den komplette liste af kunstnere i vilkårlig rækkefølge:

Cobblestone Jazz (CAN)
Flavio Diaz (ITA)
8bitch (UK)
Future 3 vs. System (DK)
Darkstar (UK)
Untold (UK)
Four Tet (UK)
Pantha Du Prince (GER)
Mount Kimbie (UK)
Style of Eye (SWE)
Barbara Morgenstern (GER)
To Rococo Rot (GER)
Gonjasufi (US)
PartyKillers DJ RMX Set (DK/DK/DK)
Dark Matters (visuals, DK)
Bjørn Svin (DK)
Undr P (DK)
Holtoug (DK)
Lou Van (DK)
Jesper Ryom (DK)
THOR (DK)
Hankat (DK)
Form Phases (DK)
The Eyes (DK)
Jonas Hahn (DK)
Fausto Coppi (DK)
Nosaj Thing (US)
Dimlite (UK)
Vktr (live set)
Stacks (hus dj)
Rewolmer (live set)
Dj Graded (club dj)
Jonsi (IS)
Fat Freddys Drop (NZ)
Belaj Kru (DK) + special guests
Kasper Bjørke (DK)
Djuma Soundsystem (DK/NO)
Christian D'Or (DK)
Nico Muzzleflash (DK)
Kristian Kragelund (DK)
Emil Nygaard (DK)
David Garset (DK)
Nam Nam (DK)
Jimmy Edgar (US)
Thomas Fehlmann (GER)
Sleeparchive & DJ Pete (GER)
James Braun (DK)
Zzzune (DK)
Dan M (DK)
Ned Flanders (DK)
Resoe (DK)
Teva (UK)
Tim Andresen (DK)
Massimo (DK)
Emilio (DK)
Bugge (DK)
Duplicate (DK)
Zinkernagel (DK)
Lee Jones live (UK/GER)
Wet Yourself Allstars: Cormac, Peter Pixzel, Jacob Husley (Fabric, UK)
MHM One & Emil Viril b2b (DK)
AIAIAI DJ Team (DK)
The Emperor of Antarctica & Relax We Are The Good Guys (visuals, DK)
Jonas R. (DK)
Buzzy Norse (DK)
GRAF (DK)
Sort Stof (DK)
Profound Venue (DK)
Instra:Mental (UK)
Jean Doe (DK)
Reefer Releafer (DK)
Opiate (DK)
Beastie Respond
Applepips showcase: Appleblim, Arkist, Orphan101, Al Tourettes (UK)
Sly Nein (DK)
Psimono (DK)
Gold Panda (UK)
Kenton Slash Demon (DK)
Eim Ick (DK)
Regnsky dj's (DK)
Solomun (GER)
Tomas Barfod (DK)
2400 Operator (DK)
Sousa/Schmidt (DK)
The C90's live (UK)
N-Type (UK)
JJ Louis (UK)
F One (UK)
Wobble Squad (DK)
Skank Sound (DK)
Rumpistol (DK)
ELOQ (DK)
Dj JSL (DK)
Maffi (DK)
LCD Soundsystem (US)
Checkpoint 303 (FR/PS)
Mapstation (GER)
Band Ane (DK)
Snöleoparden (DK)
Tiaz (SE)
Waqar (DK)
Candy Crack (DK)
Christian Alexander (DK)
Emil Boserup (DK)
Philip Flindt (DK)
Kristian (DK)
Nicolas Jaar (US)
Djuna Barnes (DK)
Eumig & Chinon (DK)
Sykofant (DK)
Ole Højer Hansen (DK)
Hyldgaarden (DK)
Cavio (DK)
Sofus J. (DK)
Theodor C. (DK)
Brynjar&Esteban (DK)
Liebst Vs. Signe (DK)
Rasmus Liebst (DK)
WICKED (DK)
Henrik Koefod (DK)
Røeboe+Wetterberg feat. Sofus Forsberg (DK)
Ralf Christensen (DK)
Torben Sangild (DK)


Nyheder, artikler og anmeldelser fra GAFFA