x

Vandt du billetter til Norbergfestival? – elektronika i Midtsverige

Vandt du billetter til Norbergfestival? – elektronika i Midtsverige

Arrangørerne bag den ambitiøse, elektroniske Norbergfestival ved en nedlagt jernmine i det naturskønne Norberg i Midtsverige, ned til en sø og omgivet af skov, er tilbage med den femte og hidtil største festival.

Over 100 navne inden for alle afarter af elektronika (f.eks. ambient, techno, house, dub, electroclash, noise, avantgarde, clicks&cuts etc.) fra såvel Norden som resten af verden er i år på programmet 28.-31. juli, både dansk, norsk og finsk radio sende fra festivalen, en filmgruppe vil dokumentere den, og der vil være trådløs internetforbindelse, så alle kan medbringe deres egen computer og gå på nettet fra festivalen. Vanen tro er en stor del af bagmændene danskere, der som alle andre arbejder frivilligt på projektet.

Blandt hovednavnene er tyske Pole, engelske Luke Vibert, danske Wäldchengarten og Je M’Appelle Mads.

Arrangørerne er så venlige at stille 1 x 2 billetter, incl. plads i bussen fra Danmark og retur (afgang fra DGI-byen onsdag d. 28. juli kl. 13 og retur fra Norberg søndag 1. august kl. 12 med ankomst til København ved 21-22-tiden) på højkant i en GAFFA-konkurrence, og alt, du skulle gøre for at være med, var at maile svaret på nedenstående spørgsmål med dit fulde navn, adresse og tlf.nummer senest 20. juli til [email protected]

Vi spurgte:
Et af Norberg-navnene er danske Je M’Appelle Mads, på hvis debutalbum "Musculature De Pomfrit" fra tidligere i år man kan finde sangen "Det Glade Budskab". Teksten består i sin helhed af navnet på en dansk pop-rock-sanger, der gentages i det uendelige. Hvem er den heldige:

1. Poul Krebs
2. Erann DD
3. Thomas Helmig

Svaret er: Thomas Helmig
Den heldige vinder af to billetter er Dennis Pedersen, 2500 Valby, der har fået direkte besked. Tillykke!

Hele det imponerende lineup, der kan få det til at rykke i enhver elektro-nørd med respekt for sig selv og sin laptop, er som følger, incl. nationalitet og pladeselskab:

Fennesz (AUT) Touch
Stafrænn Hákon (ISL) Resonance Label
Meat Katie (UK) W9Y/Kingside
Luke Vibert (UK) Wagonchrist WARP
Philip Jeck (UK) Touch
Pole (DE) Morr Music
Moder Jords Massiva (SE) Flora & Fauna
SK/UM (ISL) Resonance Label
DJ Food (UK) Ninja Tune
Andreas Tilliander (SE) Ideal Recordings
Henrik Rylander (SE) Ideal Recordings
Mike Harding (UK) Producer - Touch installation
Unai (SE)
Daniel Araya (SE)
Kymatica (SE)
Syntax (DK)
Guds Söner (S)
Wäldchengarten (DK) Noisejihad
Mind Over Midi (NO) Beatservice
midaircondo (S)
Aerosol (DK)
Dead Letters Spellout dead words (S) Ideal Recordings
Skyphone (DK)
Mattias Petersson (S) Fylkingen Records
Per Boysen (S)
Benge (UK) Expanding Records
B. Fleischmann (AUT) Morr Music
DBHG (SE)
Make Tomorrow Glisten (SE)
$ (SE)
Vandra med Bob (SE)
Analoga Institutet (SE)
The Idealist (SE) Ideal Recordings
Contemporary Punk Unit (SE) Ideal Recordings
DJ Peter Lundgreen (DK)
DJ Hans Kristian Bach (DK)
Tench (UK) Expanding Records
Ludvig Elblaus (SE) New Speak
Jan Andersson (SE) Techstylism
Stendec (Live) (UK) Expanding records
Bell03 (SE) Electronic Desert
Posthuman Live (UK) Seed records
Bruce McClure (UK) Seed records
No Source (SE) Komplott
Figurera (SE) Komplott
Ronnie Sundin (SE) Komplott
Al spec kit (SE) Komplott
Son of clay (SE) Komplott
DJ Mattias Holmberg (SE) Komplott
DJ Daniel Zachrisson (SE) Komplott
Slem (SE) Subnatura
Extraboy (SE) Subnatura
Liquid Stranger (SE) Subnatura
Dorothy´s Magic Box (SE) Subnatura
Inkinen (SE) Subnatura
Efterklang (DK)
Råtasseriet (NO)
Teppop (DK)
Skomm (SE)
DJ Yourhighne$$ (SE) Maracas
The Beep Kid (SE)
Gotharman (DK)
Jogujo Circuit (DK)
The Europussy Band (DK/NO) Kverneland/Svin/Pflum/Madsen
J ma´pelle Mads (DK)
DJ Ilz (DK)
DJ Martin Rostbøll (DK)
Mojlkeba Pulse (SE)
Sophie Page (DK)
Boca Raton (NL)
Boy Robot (SE)
Dribs (SE)
Fukt (DK)
DJ Tom Collins (DK)
Ned Flanders (DK)
DJ Nishita (DK)
DJ Malene Garp (DK)
Donna Summer (US) Tigerbeat6
Single Unit (NO) Jester-Records
Jab mica Och El (DK) Champion Robot
Puzzleweazel (S) Tigerbeat6
Band Ane (DK)
Rytmobile (SE) Jan Cardell www.rytmobile.com

Showcases
EMS Elektroakustisk Musik i Sverige (SE)
Ljud (Aarhus DK)
Komplott (SE)
Fylkingen (SE)
Unga Perspektiv (SE)
Subnatura (SE)
Electronic Desert (SE)
Techstylism (SE)
Ideal Recordings (SE)

Læs mere på Norbergfestivals hjemmeside


Nyheder, artikler og anmeldelser fra GAFFA