DMA Folk afslører nomineringer

DMA Folk afslører nomineringer

DMA Folk foregår den 25. november i Jazzhouse i København, og i dag offentliggøres de nominerede, hvor man blandt andre kan finde Boho Dancer (billedet), Klondyke og Danjal. Den danske folk fejres med dens egen prisuddeling for tovlte gang, og i år introduceres fem nye kategorier, der vil sætte fokus på folkemusikkens udbredelse.

Publikum er også indviteret til prisfesten, og i år vil der være to nye priser, som bestemmes af publikum: Årets Livekunstner og Årets Spillested. Derudover introduceres tre nye kategorier: Årets Nye Talent, Årets Track og Årets Traditionspris.

DMA Folk afholdes søndag den 25. november klokken 16-20 i Jazzhouse med værterne Ivan Pedersen og Sussie Luscinia Nielsen. Der vil på dagen være livemusik med Harald Haugaard, Kasper Vig, Laura Mo, HP Lange og det akustiske, skandinaviske ensemble Big Basco.

Folk-genren defineres hos DMA Folk som "musik der har sit udgangspunkt i en vestlig folkelig tradition". Der uddeles i år ti priser, som vil være Årets Album, Årets Vokalist, Årets Autor (komponist, arrangør, sangskriver), Årets Track (ny), Årets Spillested (ny), Årets Livekunstner (ny), Årets Nye Talent (ny), Årets Traditionspris (ny) og Årets Ærespris. Ud over ved de to publikumspriser udpeges prismodtagerne af en jury.

Danish Music Awards Folk 2012 arrangeres af Folkemusikken i samarbejde med IFPI, DJBFA, Danske Populær Autorer, Dansk Artist Forbund, Dansk Musiker Forbund og World Music Denmark.

De nominerede til DMA Folk

Nominerede i kategorien Årets Album
Basco - "Big Basco" (Go'Danish Folk Music)
Danjál - "The Bubble" (TUTL Records)
Hal Parfill-Murray & Nikolaj Busk - "Music From The Edge Of The World" (Go'Danish Folk Music)
Harald Haugaard - "Den Femte Søster" (Pile House Records)
Mikael K. & Klondyke - "Sange Fra Skæve Danmark vol. 1" (Eastwing & Co.)

Nominerede i kategorien Årets Autor (komponist)
Dánjal á Neystabø for "The Bubble" af Dánjal (TUTL Records)
Harald Haugaard for "Den Femte Søster" af Harald Haugaard (Pile House Records)
Hal Parfill-Murray & Nikolaj Busk for "Music From the edge of the World" af Hal Parfill-Murray & Nikolaj Busk (Go'Danish Folk Music)
Kim Nyberg for "AstroZub" af Astrozub (Saunakiosk records)
Mikael Ryberg Kristensen for "Udkantsland – Sange Fra Skæve Danmark vol. 1" af Mikael K. og Klondyke (Eastwing & Co.)

Nominerede i kategorien Årets Instrumentalist
Christian Alvad (guitar) for "The Lakeside Sketches" af Christian Alvad (One Lake Records)
Harald Haugaard (violin) for "Den Femte Søster" af Harald Haugaard (Pile House Records)
Nikolaj Busk (piano m.m.) for "Music From the edge of the World" af Hal Parfill-Murray & Nikolaj Busk (Go'Danish Folk Music)
Perry Stenbäck (guitar og mandolin) for "Himmelhøj" af Stine Michel (Go'Danish Folk Music)
Rasmus Krøyer (klarinet) for "AstroZub" af Astrozub (Saunakiosk records)

Nominerede i kategorien Årets Vokalist
Hal Parfitt-Murray for lbummet "Big Basco" af Basco (Go'Danish Folk Music)
Jes Holtsø for "Big Easy" af Jes Holtsø (Cope Records)
Laura Mo for "Motel" af Laura Mo (Eastwing & Co.)
Rikke Lundorff for "Falling" af Rikke Lundorff (Rikke Lundorff)
Stine Michel for "Himmelhøj" af Stine Michel (Go'Danish Folk Music)

Nominerede i kategorien Årets Track
Dánjal - "Bring me along"
Karoline Haustad - "Alarm"
Stanley Samuelsen - "Um eg kundi kvøðið"
Svøbsk og Michael Møller - "The Burning Walz"
Andreas Tophøj & Rune Barslund - "The Danish Immigrant"

Nominerede i kategorien Årets Nye Talent
Dánjal
Trias
Boho Dancer

Nominerede i kategorien Årets Spillested

Vinderen af Årets Spillested findes via offentlig afstemning.


Nyheder, artikler og anmeldelser fra GAFFA