DMA - Folk 2007 nomineringerne er klar

DMA - Folk 2007 nomineringerne er klar

Danish Music Awards afvikles som bekendt 3. marts, men allerede ugen efter hyldes folke-, vise-, country- og bluesmusikken til Danish Music Awards - Folk 2007.

Prisuddelingen afholdes for syvende gang, og til showet 10. marts i Tønder kan man blandt andet opleve liveoptrædener fra Rasmus Lyberth, Afenginn, Tamra Rosanes, Channe Nussbaum m. band og Sussie Nielsen m. band, der alle er nomineret i en eller flere kategorier.

Efter uddelingen af årets priser sluttes aftenen af med en koncert med Lang Linken 8, der ifølge en pressemeddelelse er "blandt de højst respekterede musikere fra den traditionelle spillemandsmusik".

Den fulde liste af de nominerede ser således ud, men angivelse af deres pladeselskab i parentes:
Årets danske Artist – Traditionel:
Jydsk på Næsen m. fl. – Spillemandsmessen (Nattergal)
Kasír – Reel Irish (GO’ Danish Folk Music)
Kvasir – Nye sko (GO’ Danish Folk Music)

Årets Danske Artist – Kontemporær
Afenginn – Akkrobakkus (Tutl)
Instinkt – Grum (GO’ Danish Folk Music)
Rasmus Lyberth – Asanaqigavit (ExLibris)
Niels Skousen – Daddy Longleg (Auditorium)

Årets Danske Vokalist
Povl Dissing – Benny Andersen & Povl Dissing/Svantes viser (RecArt Music)
Lars Lilholt – Storyteller (RecArt Music)
Rasmus Lyberth – Asanaqigavit (ExLibris)
Sussie Nielsen – Pigens Morgen (GO’ Danish Folk Music)

Årets Danske Instrumentalist
Nikolaj Busk – Sussie Nielsen/Pigens Morgen (GO’ Danish Folk Music)
Knud Møller – Theesink, Nalle & Møller/Goin’ Down Slow 2 (Marsk Music)
Martin Seeberg – Instinkt/Grum (GO’ Danish Folk Music), Virelai/Havmandens kys (egen udgivelse).

Årets Danske Sangskriver
Niels Hausgaard – Flyv så! (RecArt Music)
Klondyke – Verdensmand (Bonnier Music)
Lars Lilholt – Storyteller (RecArt Music)
Rasmus Lyberth – Asanaqigavit (ExLibris)
Niels Skousen – Daddy Longleg (Auditorium)

Årets Danske Komponist
Ivan Bjerre Damgård – Jydsk på næsen m. fl./Spillemandsmessen (Nattergal)
Anders Roland/Finn Olafsson – Blues (Olafssongs)
Niels Skousen – Daddy Longleg (Auditorium)

Årets Danske Debut
Helene Blum – En sød og liflig klang (GO’ Danish Folk Music)
Kasír – Reel Irish (GO’ Danish Folk Music)
Kvasir – Nye sko (GO’ Danish Folk Music)

Årets Danske Visealbum
Ragna Ea – I nordenvindens træk (Launa)
Bente Kure & Leif Ernstsen – Den niende udsigt (Kure Musik)
Sussie Nielsen – Pigens morgen (GO’ Danish Folk Music)
Channe Nussbaum – Hvis det ikke er kærlighed (ExLibris)
Salem – Nord1 (Cope Records)

Årets Danske Bluesalbum
Esben Just – Coming Home (SJF Records)
H.P. Lange & The Delta Connection - H.P. Lange & The Delta Connection (Midget Records)
Peter Nande – Big Boy Boogie (Straight Shouter Records)
Theessink, Nalle & Møller – Goin’ Down Slow 2 (Marsk Music)

Årets Danske Countryalbum
Lasse Helner – At Memphis Station (My Way Music)
J. Tex & The Volunteers - Lost Between Clouds of the Tumbleweed & Space (VME/Heptown)
Rio Grande – Southern Parts of My Country (Marco Sound)
Tamra Rosanes – Linedanceparty (My Way Music)

Årets Udenlandske Album
Shawn Colvin – These Four Walls (Warner Music)
Bert Jansch – The Black Swan (Sanctuary/Target)
Knut Reiersrud, Iver Kleive – Nåde over nåde (Kirkelig Kulturverksted)

Årets Danske Album
Afenginn – Akrobakkus (Tutl)
Benny Andersen & Povl Dissing – Svantes viser (RecArt Music)
Niels Hausgaard – Flyv så! (RecArt Music)
Instinkt – Grum (GO’ Danish Folk Music)
Lars Lilholt – Storyteller (RecArt Music)
Sussie Nielsen – Pigens morgen (GO’ Danish Folk Music)
Niels Skousen – Daddy Longleg (Auditorium)


Nyheder, artikler og anmeldelser fra GAFFA