x

Her er de nominerede til Carl Prisen 2021

Her er de nominerede til Carl Prisen 2021

Efter en stærkt corona-præget prisuddeling sidste år er den prestigefyldte prisfest nu klar med dette års nomineringer

Det er snart tid til den niende udgave af Carl Prisen, der hædrer danske komponister, sangskrivere og tekstforfattere inden for alle genrer. Årets sangskriverpriser i de 13 respektive kategorier bliver uddelt den 23. august ved et lukket branchearrangement på Axelborg i København.

De nominerede er udpegede af uafhængige juryer, der består af musikfaglige og genrespecialiserede personer. På listen over nominerede er der blandt andet Jada (billedet), Drew Sycamore, Joyce ‒ der er nomineret i hele fire kategorier – Sulka, dobbeltnominerede Folkeklubben, Ganger, Guldimund og mange flere. 

Til prisuddelingen uddeles desuden en Ærespris, ledsaget af 30.000 fra Tuborgfondet, til en person der har gjort noget særligt for musikken igennem en årrække. Anne Linnet, Bent Fabricius-Bjerre, Poul Bruun, Jan Sneum, Per Nørgård, Tine Birger Christensen og Peter Ingemann er alle tidligere modtagere af Æresprisen.

Se alle de nominerede her: 

Årets komponist inden for pop

Sofie Daugaard Andersen (Dopha), for værkerne på albummet "The Game" (The Bank)

Drew Sycamore, Fridolin Nordsø Schjoldan og Frederik Tao Nordsø Schjoldan, for værkerne på singlerne "I Wanna Be Dancing", "Take it Back" og "Moments Gone" (Sony Music Publishing Scandinavia)

Thomas Bach Skaarup, Anders Tøfting Boll og Niels Christian Sommer (Ganger), for værkerne på albummet Tro

Årets komponist inden for rock

Nelson Can (Signe Wisby Tobiassen, Selina Lannie, Maria Juntunen), Noah Alexander Rosanes, for værkerne på albummet So Long Desire (Crunchy Tunes)

Joyce (Sebastian Wegener, Oscar Engel Libonati, Albert Louis Mose, Casper Winther Hansen og Søren BangHansen), for værkerne på albummet Formskifter

Kjartan Arngrim (Folkeklubben), for værkerne på albummet Børn af den tabte tid

Årets komponist inden for jazz

Jørgen Emborg, for værkerne på albummet Swan Songs (Sundance Publishing)

Maria Faust, for værkerne på albummet Organ (Sundance Publishing)

Kaleiido (Anna Roemer og Cecilie Guldagger Strange), Anders Christensen, Jakob Høyer, Kasper Tranberg og Stine Steendorph, for værkerne på albummet Voyage (Nordic Music Society)

Årets komponist inden for roots

Jeppe Tuxen, Stefan Pasborg og Niclas Knudsen for værkerne på Ibrahim Electrics album Time Machine (Sundance Publishing)

Jonah Blacksmith (Simon Alstrup, Thomas Alstrup og Jon Bisgaard Kjeldsen), for værkerne på albummet Brothers

Dreamers' Circus (Nikolaj Busk, Rune Tonsgaard Sørensen og Ale Carr), for værkerne på albummet Blue White Gold

Årets komponist inden for score

Flemming Nordkrog, for score til filmen Shine Your Eyes

Christian Balvig og When Saints Go Machine (Silas Moldenhawer, Jonas Kenton og Nikolaj Manuel Vonsild), for score til DR TV-serien Ulven kommer

Andreas Hald og Kaspar Kaae, for score til DR3 TV-serien Noget om Emma

Årets komponist inden for børnemusik

Mads Geertsen (Onkel Reje), for sangen "Vi har Corona (til det modsatte er bevist)”

Anders Føns Haaber og Luise Føns Haaber, for sangene på udgivelsen "Jorden rundt" (Dansk Sang)

Malene Kjærgård, for sangene på udgivelsen "Jorden rundt med Malene Kjærgaard"

Årets tekstforfatter

Joyce (Sebastian Wegener, Oscar Engel Libonati, Albert Louis Mose, Casper Winther Hansen og Søren Bang Hansen), for teksterne på albummet Formskifter

Alma Holm Gellert (Sulka), for teksterne på albummet Epoker

Kjartan Arngrim (Folkeklubben), for teksterne på albummet Børn af den tabte tid

Årets talentpris

Hjalte Ross 

Sofie Daugaard Andersen (Dopha) (The Bank)

Joyce (Sebastian Wegener, Oscar Engel Libonati, Albert Louis Mose, Casper Winther Hansen og Søren Bang Hansen)

Årets sang

"Formskifter" ‒ Joyce (skrevet af Sebastian Wegener, Oscar Engel Libonati, Albert Louis Mose, Casper Winther Hansen og Søren Bang Hansen)

"Til banken" ‒ Natasja, Tessa, Karen Mukupa (skrevet af Natasja Saad, Søren Schou, Karen Mukupa, MariaAngelica Heidemann, Theresa Ann Fallesen, Marianne Haugaard og Jesper L. Helles) (Panam Publishing, Sony Music Publishing Scandinavia)

"Brænder stadig" ‒ Guldimund (skrevet af Asger Nordtorp Pedersen og Søren Jensen Buhl) (Nordic Music Society)

Årets internationale succes

Martin Jensen (One Seven Publishing)

Jonas Jeberg (BMG Rights Management)

Benjamin Lasnier (Sony Music Publishing Scandinavia)

Årets klassiske komponist – stort ensemble

Bent Sørensen, for værket Second Symphony for orkester (Edition Wilhelm Hansen)

Thomas Agerfeldt Olesen, for værket Sinfonia Concertante for strygekvartet og orkester  (Edition Wilhelm Hansen)

Niels Rønsholdt, for værket Country part 1 and 2 for cello og kammerorkester (Edition S)

Årets klassiske komponist – lille ensemble

Anders Nordentoft, for værket City Trance for solo klaver (Edition Wilhelm Hansen)

Line Tjørnhøj, for værket Hånden på hjertet for kor a cappella (Edition S)

Emil Skovsgaard Christensen (Eik Octobre), for ep’en Everything Has Its Echo (Nordic Music Society)

Årets Mest Spillede Sang

"Nudes" Jada (skrevet af Emilie Molsted Nørgaard, Malthe Rostrup, Gustav Nyström og Hilda Stenmalm) (Warner Chappell Music Scandinavia, The Very Good Music Publishing)

"Ghost" Christopher (skrevet af Christopher Lund Nissen, Neil Ormandy, Martin Wiklund og  David Gibson) (Universal Music Publishing, BMG Rights Management, Ultra Music Publishing) "Burnout"

"Burnout" Calby (skrevet af Mik Thybo, Magnus Larsson, Mark Falgren Petersen og Morten Ristorp Jensen) (Warner Chappell Music Scandinavia)

LÆS OGSÅ: Carl-Prisen – og vinderne er... 


Nyheder, artikler og anmeldelser fra GAFFA