En sjælden mulighed for danske fans af Taylor Swift og samlere er lige nu tilgængelig på auktionsplatformen Tradera
En signeret guitar, givet i gave af selveste Taylor Swift til den svenske superproducer Max Martin, er lige nu på auktion på platformen Tradera. Auktionen slutter allerede i dag, så du skal være hurtig, hvis du skal nå at erhverve dig den potentielt perfekte julegave til en Swiftie, der står dig nær. Du skal dertil have de store guldmønter op af lommen, da det højeste bud i øjeblikket ligger på knap 200.000 kroner.
Guitaren er doneret af den svenske musikproducent og sangskriver, Max Martin, der har arbejdet sammen med nogle af de største popartister i verden, herunder Britney Spears, Taylor Swift, The Weeknd og Katy Perry. Han har dertil produceret tre Taylor Swift-album, og er, ifølge en pressemeddelelse, gode venner med sangeren, der derfor har givet en signeret, akustisk guitar i gave til svenskeren.
Overskud går til musikterapi til børn og unge
Samme pressemeddelse oplyser, at guitaren, der naturligvis kommer med et ægthedscertifikat, ikke bare er hvilken som helst guitar. Den blev nemlig signeret i forbindelse med udgivelsen af specialudgaven af Midnights - Taylor Swifts 10. album af samme navn.
"2024 har været Taylor Swifts år. Hun har været her, der og alle vegne og er måske klodens største superstjerne lige nu. Derfor har vi naturligvis oplevet massiv interesse for at få fingrene i en guitar, hun har givet til en anden af popmusikkens giganter. Vi glæder os til at se, hvor buddet lander, og hvem der bliver den lykkelige ejer af så specielt et klenodie – og så glæder vi os ikke mindst over, at overskuddet går til et både godt og relevant formål," siger Jennifer Geertsen Bro, der er Commercial Manager for Tradera, i pressemeddelelsen.
Overskuddet fra auktionen går ubeskåret til Stiftelsen MusikBojen, en svensk velgørenhedsorganisation, der tilbyder musikterapi til udsatte børn og unge.