Den britiske musiker forklarer, at en boykot er det eneste "våben," kunstnere har.
Musikeren og produceren Brian Eno fortæller i et interview med GQ, at han i lang tid har boykottet koncerter i Israel med henvisning til landets behandling af palæstinenserne.
Læs også: Ny alliance af musikere: "Vi nægter at blive truet til tavshed"
"Det eneste våben, vi kunstnere har, er at nægte at stille vores tjenester til rådighed. At boykotte er ikke at skyde nogen. At boykotte er bare en anden måde at sige: 'Jeg vil ikke have noget med dig at gøre'," siger Brian Eno i interviewet.
Brian Eno fortæller fortsat, at han tidligere var en tilhænger af Israel, men at han i de senere år har ændret holdning.
Han har siden været i konflikt med andre kunstnere - heriblandt Nick Cave og Radioheads forsanger Thom Yorke - om, hvordan man bør forholde sig til kulturel udveksling med Israel.
Denne artikel blev oprindeligt bragt af GAFFA Sverige og er her oversat af GAFFA Danmarks redaktion.