Nyhed

Metalfesten i Næstved starter i dag

I dag starter Næstved Metalfest, der i den grad sætter Sydsjælland på landkortet indenfor de hårde genrer i musiklandskabet. De engelske grindcore-legender Napalm Death (på billedet) er et af festivalens hovednavne.

I alt spiller 32 bands fra nær og fjern til en metalfest, der måske startede småt, men som i dag er vokset til en respekteret og bundsolid metalfestival med internationale navne og et støt voksende publikum.

Cirka 2.500 mennesker lægger vejen forbi pladsen hver af festivalens tre dage, det er rekord, fortæller en af mændene bag festivalen, Michael Hvolgaard Andersen, til Gaffa.

”Efter tre dages hårdt arbejde står festivalpladsen klar, og vi kan mærke den stærke opbakning fra både frivillige, lokalmiljøet og et stigende antal gæster fra hele landet. I år har vi sat ekstra ind på udsmykning og atmosfære, men vi holder stadig billet- og barpriserne på provinsniveau,” siger Michael, der minder københavnerne om, at det faktisk kun tager 40 minutter fra Hovedbanegården til Næstved.


Det er kendetegnende for festivalen i Næstved: Der er ikke det samme store apparat bag som ved f.eks. Copenhell, men det betyder ikke nødvendigvis noget for oplevelsen. Arrangementet er båret af kærligheden til musikken, og Michael Hvolgaard Andersen er bestemt heller ikke en hr.-hvem-som-helst i metalverdenen.

Som direktør for Target Group og arrangør af festivalen Nordic Noise har Michael både styr på genren og et stort netværk at trække på. Det betyder også, at han har kunnet hente nogle solide navne til Næstved, endda nogle, han selv glæder sig til at se.

”Personligt glæder jeg mig mest til Napalm Death, Unleashed, Grave Digger, Grand Magus og Septic Flesh. Professionelt til Blind Guardian og Flotsam & Jetsam. Af danske bands ser jeg frem til at høre Vulvatorious, som jeg endnu har til gode at opleve live, samt Saturnus og Denial Of God.”


Næstved Metalfest vil gerne kunne melde udsolgt

Allerede når festivalpladsen åbner i dag, er blikket rettet mod næste kapitel i metalfestens historie: Næstved Metalfest 2026.

Datoerne er sat til 27.-29. august, og de første ni bands er annonceres allerede i morgen. Billetsalget skydes i gang med 1.000 earlybird-billetter til særpris, så er man hurtigt ude, kan man få en metalfest til spotpris.

”Der er en maksimal kapacitet på 3.000 gæster på vores venue, Grønnegades Kaserne Kulturcenter. Det ville da være fantastisk, hvis vi i nær fremtid kunne melde udsolgt. Det sker ikke i år, og jeg har heller ikke forventninger om, at det sker næste år,” fortæller Michael, der minder os om, at metal er en nichegenre.


Der er ikke de samme muligheder som til f.eks. Grøn Koncert, hvor det er billigt at komme ind, og hvor arrangementet kan bruges som familieudflugt.

Selvom metal har kronede dage i Danmark, ser man flere og flere festivaler, der må trække stikket, fordi omkostningerne stiger. Det gælder både artister, scene, lyd, lys, security, professionelt personale osv. og indtægterne kan simpelthen ikke følge med.

Fremtiden for Næstved Metalfest handler for Michael Hvolgaard Andersen og hans partner Lars F. Larsen om et langt, sejt træk, hvor de kontinuerligt investerer i at udvikle festivalen, højne professionaliteten og skabe en helstøbt oplevelse for publikum, frivillige og bands – uden at hæve priserne for gæsterne eller gå på kompromis med de kunstneriske visioner.


Næstved Metalfest er en uafhængig festival uden en stor organisation bag sig. Arrangørerne kan derfor selv bestemme alt fra bandbookinger til leverandørvalg. Til gengæld bærer de også den fulde økonomiske risiko, og som de selv fortæller, kan meget afhænge af både vejret og uforudsete nedbrud i systemerne.

Hos Gaffa ønsker vi Næstved Metalfest god vind med årets festival, der med sikkerhed byder på store musikalske oplevelser.

ANNONCE