Nyhed

Björk teaser nyt album

Den islandske artist indgår i en ny kunstudstilling, der gemmer på musikalske hemmeligheder.

Den islandske musiker Björk har forenet kræfter med kunstneren James Merry på en udstilling til Reykjavik Arts Festival i maj 2026, oplyser NME. Sammen med annonceringen afslørede festivalen i et opslag på Instagram, at en af installationerne er "et nyt arbejde baseret på musik fra hendes kommende album, der lige nu er under udvikling."

Læs også: Björk deltager i omfattende kulturelt boykot af Israel

Se opslaget her. Artiklen fortsætter efterfølgende.


Sangeren er i alt en del af tre sanslige installationer, hvoraf de første to, "Ancestress" og "Sorrowful Soil", er opkaldt efter sangtitler fra Björks album Fossora (2022). Begge sange er skrevet som en hyldest til sangerens mor, der døde i 2018, hvilket udstillingen også vil bære præg af. 


Musikerens seneste albumudgivelse blev kvitteret med fem stjerner af GAFFAs anmelder, der beskrev det som  "et album med nerve, intimitet og sårbarhed, hvor lytteren bliver lukket helt ind i Björks følelseskatedral. (…) Björk skal ikke nødvendigvis forstås – hun skal mærkes."

Björk har netop medvirket på Rosalías single "Berghain", der optræder på den spanske sangers anmelderroste album Lux. Du kan lytte til "Berghain" herunder. 


ANNONCE