Efter købet af Royal Arena udvider selskabet nu sin internationale portefølje i Asien.
Live Nation fortsætter sin fremmarch på det globale koncertmarked og har nu overtaget driften af Impact Arena i Bangkok – en af Thailands største og vigtigste spillesteder. Det sker kort efter, at det kom frem, at Københavns Kommune og Realdania havde solgt det københavnske spillested Royal Arena til koncertgiganten.
Læs også: Live Nations ledelse undersøges af advokatfirma
Stephanie Bax, der har ansvaret for venueudvikling hos Live Nation i Asien, fortæller til Digital Music News, at hun ønsker at sikre, at arenaen også fremover bliver et fast stop for store, internationale turnéer.
"Bangkok er et af Asiens mest spændende kulturelle knudepunkter, og Impact Arena har spillet en afgørende rolle i byens liveunderholdning," siger Stephanie Bax.
Samtidig fremhæver hun, at samarbejdet skal skabe bedre forhold for både publikum, musikere og det personale, der arbejder bag kulisserne. Overtagelsen sker i samarbejde med Impact Arenas oprindelige udvikler, Bangkok Land.
Udvidelsen i Asien følger et lignende træk i Sydamerika. Her har Live Nation for nylig indgået en aftale om at renovere og overtage driften af Movistar Arena i Santiago de Chile, hvor selskabet nu er majoritetsejer.
Læs også: Live Nations overtagelse af Royal Arena er velfærdsstatens fallit
Da Live Nation i starten af december opkøbte Royal Arena i København, skabte det stor kritik. GAFFA-skribent Simon Heggum kaldte det en "falliterklæring" for velfærdsstaten:
“Vi (Københavns Kommune, red.) bygger op, skaber værdi, tager risikoen, og derefter overlades profitten til en global mastodont, der ikke engang behøver forklare, hvad købesummen er.”
Han fortsatte: “Når en global koncern kontrollerer infrastrukturens tunge søjler, skaber det en kulturøkonomi, hvor alt, der ikke kan kapitaliseres effektivt, betragtes som et affaldsprodukt. Det kan vi jo allerede se i en samtid, hvor kunstnere og klassisk formidling bliver nedprioriteret i en fremmedgørende grad.”
Samtidig bliver Live Nations øverste ledelse nu undersøgt af advokatfirmaet Halper Sadeh, som ser nærmere på, om direktører og bestyrelse har udsat selskabet for unødige juridiske og økonomiske risici på bekostning af aktionærerne.
Ifølge advokatfirmaet handler sagen om mulige brud på de såkaldte fiduciariske forpligtelser, altså krav, der handler om forsvarligt ledelsestilsyn, gennemsigtighed og beslutninger, som varetager aktionærernes økonomiske interesser.
Skulle undersøgelsen ende i en retssag med medhold til aktionærerne, kan det få vidtrækkende konsekvenser – fra ændringer i ledelsen til økonomisk kompensation.




