Nyhed

Simon Kvamms kirketurné udsolgt – ekstrakoncerter blev revet væk

Musikeren har udsolgt 36 shows på under tre timer.

På sin 50 års fødselsdag tirsdag den 18. februar annoncerede Simon Kvamm, at han i efteråret 2025 drager på en kirketurné betitlet Alle sangene.

Læs også: Simon Kvamm annoncerer kirketurné i anledning af sin 50-års fødselsdag​

Turnéen bliver en rejse gennem hans omfattende bagkatalog, som Simon Kvamm vil spille i 14 af landets kirker. På turnéen kan man opleve sange, der strækker sig over Kvamms 25 år lange karriere, der inkluderer sange fra Nephew, De Eneste To, Vandmand og Hugorm.


Billetterne til turnéen blev sat til salg i dag kl. 10.00, og efter blot 10 minutter var der meldt totalt udsolgt. I et opslag på Instagram hævder Simon Kvamm, at "billet-sitet crashede" grundet så megen trafik.

Musikeren nævnte i samme ombæring, at det var godt, de havde "forberedt ekstra muligheder". Simon Kvamm havde nemlig en række ekstrakoncerter i ærmet, nærmere bestemt 22 ekstrashows, der slutter sig til de i forvejen 14 planlagte kirkeshows rundt i landet.​

Se opslaget her. Artiklen fortsætter under opslaget. 


Ifølge endnu et Instagram-opslag fra Simon Kvamm er ekstrakoncerterne nu også meldt udsolgt, og hermed har silkeborgenseren formået af udsælge 36 shows på under tre timer. I opslaget udtrykker Kvamm sin taknemmelighed og glæde med ordene: "Jeg er tom for ord - alt inkl. ekstrakoncerter udsolgt. Tak fordi I er der!"


Se opslaget her.​​​


LÆS OGSÅ: Simon Kvamm fylder 50: Her er 10 bangers fra manden, der kan det hele

 

ANNONCE