Festivalleder Kim Skovby Klindt ser frem til en "hitparade" og et genhør med den "musikalske guldalder" inden for dansk poprock.
Midtfyns Festival har netop annonceret, at Moonjam og Back to Back slår hovederne sammen, når den fynske festival skydes i gang til september.
Læs også: Midtfyns Festival afslører dansk stjernesangskriver til årets plakat
Moonjam har inviteret Back to Back med på en turné fyldt med pop- og rockhits under titlen Alle sangene.
Kim Skovby Klindt, der er en af de to festivalledere, udtaler i en pressemeddelelse: "Der er ingen tvivl om, at det bliver en hitparade med nogle af de største numre fra den musikalske guldalder inden for dansk poprock," fortæller han og fortsætter:
"Syng-med-koncerterne er en fast del af programmet på Midtfyns Festival. Og i år er Moonjam og Back to Back en af de koncerter, man ikke vil gå glip af, hvis man kan lide festlig fællessang."
Det var helt tilfældigt, at Morten og Rasmus Kærså fra Moonjam og Morten Remar og Nis Bøgvad fra Back to Back fandt hinanden under Moonjams julekoncerter i 2023. Men allerede kort efter deres møde stod det klart, at samarbejdet rummede noget helt særligt. Med i alt otte musikere på scenen, strækker deres fælles bagkatalog sig fra den første Sneakers-udgivelse i 1980 til hits som "Jonathan" og mange andre klassikere, der stadig vækker genklang i dag.
Moonjam er en dansk poprock-gruppe, der blev dannet i midten af 80'erne af brødrene Morten og Ramus Kærså. De udgav i 1987 debutalbummet Morten Kærså og Moonjam, og fik deres store gennembrud i starten af 90'erne med sange som "Bag de blå bjerge" og "Songs for Saxophone". Moonjam har rødder i Sneakers og Danseorkestret, da flere af bandmedlemmerne har en fortid i de to bands. Moonjam består af Bobby Ricketts (saxofon), Rasmus Kærså (bas og vokal), Maibrit Sommerblomst (vokal og percussion), Morten Kærså (vokal og keys), Mikkel Nordsø (guitar) og Klaus Menzer (trommer).
Back to Back består af duoen Morten Remar (vokal og congas) og Nis Bøgvad (guitar og vokal), og blev dannet i 1986. Duoen fik deres gennembrud i 1989 med singlen "Jonathan", fra deres andet album Crackstreet (1989), der hurtigt steg til tops på de danske hitlister.
I sidste uge afslørede festivalen desuden, at den danske sanger og sangskriver Peter Sommer gæster den fynske festival. Derudover kan publikum se frem til at opleve Scarlett Pleasure, Kalaset, Mumle, Kind Mod Kind, Allan Olsen og Norlan og mange flere.
Midtfyns Festival 2025 finder sted den 5. til 6. september i Ringe, og du kan købe din billet her.