Læs her, hvad borgmesteren siger om kulturen i den københavnske forstadskommune.
Til trods for at Socialdemokratiet mistede tre byrådspladser ved kommunalvalget 2025 i Brøndby Kommune, fik partiet alligevel – endnu en gang – flest mandater, otte styks, og Maja Højgaard, der har været borgmester siden sidste år, er blevet genvalgt med 1.079 personlige stemmer.
Læs også: København har fået ny overborgmester: Det mener hun om kulturlivet
Tilbage i september talte hun med GAFFA om, hvad hun mener om musikkens rolle i Brøndby Kommune. Og her fortalte hun blandt andet, at kommunen ”har brug for flere kulturtilbud, der aktivt opsøger dem, der har brug for det, frem for at henvende sig til dem, der selv opsøger de kulturelle institutioner.”
– Omvendt bør vi se kritisk på, om nogle støttemidler går til lukkede eller elitære tilbud, der henvender sig mest til dem, der allerede har råd og adgang til kulturen. Kultur skal samle mennesker på tværs af samfundet, og ikke forstærke lukkede miljøer og bobler, forklarer hun.
Maja Højgaard nævnte også, at hun ønsker at fortsætte kommunens arbejde med børn og unges talentudvikling. Og det skal ske i samspillet med "dygtige voksne", siger hun:
- Vi har en fantastisk musikskole og et skønt kulturlaboratorium, der hedder Turning Tables. Begge steder giver børnene en ramme med voksne, der virkelig kan deres metier og tid til at følge børnenes egen inspiration og indskydelser. Det giver nogle helt utrolige resultater.




