Nyhed

Det mener Syddjurs’ genvalgte borgmester om kulturlivet

Læs her, hvad borgmesteren siger om kulturen i kommunen på den jyske næsetip.

Ved kommunalvalget 2025 i Syddjurs Kommune satte Socialdemokratiet sig i spidsen som partiet med flest mandater, ni styks, og Michael Stegger Jensen, der har været borgmester siden 2022, er blevet genvalgt med 2.577 personlige stemmer.

Læs også: Flest personlige stemmer i Danmark: Det mener Aarhus’ nyvalgte borgmester om kulturlivet

Tilbage i august talte han med GAFFA om, hvad han mener om musikkens rolle i Syddjurs Kommune. Og her understregede han blandt andet, at musik- og kulturtilbud ikke skal nedprioriteres:


– Tværtimod. Det er vigtigt for sammenhængskraften i vores samfund med gode tilbud til os alle i fritiden.
For Michael Stegger Jensen handler det både om at støtte de initiativer, der allerede eksisterer i kommunen, såvel som at tænke i nye muligheder:

- Personligt kunne jeg godt tænke mig flere større arrangementer, der for alvor sætter Syddjurs Kommune på landkortet. Drømmen er koncert med Metallica, men mindre kan gøre det. Blandt andet at understøtte etablering af et nyt kulturhus i Hornslet. Derudover har jeg mest fokus på at støtte de tilbud vi har i forvejen. Fregatten Jylland, Maltfabrikken og Glas er gode lokale eksempler.

Michael Stegger Jensen nævnte også, at han ønsker at fortsætte kommunens arbejde med børn og unges talentudvikling. Og her må de særligt dygtige potentialer gerne hyldes, lyder det:


- Det halter stadig i Jantelovs-Danmark. Min eneste anke er, at børn skal have lov til at være børn. Her følger et særligt ansvar for, at de ikke kører sur i det i en tidlig alder. Men at kunne dygtiggøre sig, synes jeg er vigtigt.

ANNONCE