Trioen har spillet et væld af anmelderroste festivalkoncerter i løbet af sommeren.
Turboweekend kan i dag annoncere deres største indendørs koncerter nogensinde, når de næste år indtager Aarhus Congress Center den 13. november og Forum i København den 14. november. Trioen fejrer koncertannonceringen med en ny single med titlen “Verden er vidunderlig”, som udkommer i morgen.
Læs også: Heartland offentliggør The Minds Of 99 og 11 andre navne
Bandet gjorde comeback i foråret efter 10 års pause med koncerter på blandt andet Northside, Heartland og Smukfest. Trioen udgav i 2007 debutalbummet Night Shift og har senest været aktuelle med albummet Close-up i 2017. Trommeslager Martin Øhlers forsikrer, at koncerterne bliver noget helt særligt:
“I 2026 er det 20 år siden, vi debuterede. Nu tager vi et nyt skridt sammen - løfter hinanden - og vi lover, at koncerterne i Aarhus og København bliver Turboweekend live som aldrig før.”
Den nye single handler ifølge forsanger Silas Bjerregaard om, at selv når verden er “allermest skræmmende, rådden og umulig, så er der næsten altid lys og håb et sted som du kan række ud efter.” Bjerregaard forklarer, at titlen på sangen kan betvivles i den tid, vi lever i, men uddyber:
“'Verden er vidunderlig’ handler om at acceptere det absurde som en grundsten i et liv, der kun er til låns. Så tag din flotteste ja-hat på og få det bedste, største og smukkeste ud af det.”
Tilbage i august spillede trioen på Wonderfestiwall, hvor de fik fire stjerner af vores anmelder og rosende ord med på vejen: "Det var et dejligt gensyn med Silas og det fede band og dejligt at mærke, at når man først er blevet stukket af noget godt, er det en følelse, der kan vækkes og stå levende som livet."
Billetter til koncerterne på Forum og ACC kan købes på linket her fra på mandag kl. 10.00.





