Den puertoricanske musiker afslører, at han ikke vil optræde i USA under sin kommende turné.
Bad Bunny vil ikke optræde i USA under sin kommende verdensomspændende turné. I et interview med ID Magazine oplyser den puertoricanske artist, at beslutningen delvist skyldes bekymring for immigrationsrazziaer mod fans ved hans koncerter.
Læs også: Sådan anmeldte vi Bad Bunnys seneste album
"Der var mange grunde til, at jeg ikke optræder i USA, og ingen af dem har noget med had at gøre," siger Bad Bunny i interviewet.
Han fremhæver især risikoen for, at immigrationsmyndigheden ICE kunne gennemføre razziaer i forbindelse med hans shows. "Det var noget, vi talte meget om og følte stor bekymring for," siger han.
Siden Donald Trump igen blev præsident i USA, er antallet af ICE-razziaer steget kraftigt. Ifølge oplysninger i New York Times har myndigheden siden maj i år haft som mål at foretage mindst 3.000 anholdelser om dagen.
Bad Bunny har tidligere fortalt, at han var vidne til en ICE-razzia i hjembyen Carolina i Puerto Rico i juni. I en video offentliggjort på artistens Instagram-konto ses civileklædte ICE-agenter anholde personer på åben gade.
Læs også: Grammy-vindende musiker i protest mod den amerikanske udlændingemyndighed
Verdensturnéen Debí Tirar Más Fotos indledes i Den Dominikanske Republik i november. Bad Bunny vil blandt andet spille i Latinamerika, Europa, Asien og Australien. Han lægger ikke vejen forbi Danmark i denne omgang, men han kan opleves i nabolandet Sverige den 10. og 11. juli 2026 i Stockholm.