I London kan man nu tage på en rejse gennem stjernemandens omfattende musikkarriere.
I weekenden åbnede David Bowie Centre i London - et overflødighedshorn af over 90.000 artefakter, der omfatter hele musikikonets karriere, skriver Digital Music News.
Læs også: David Bowies yndlingssange afsløret i note
I 1990'erne begyndte David Bowie at samle et arkiv over sin egen karriere i kølvandet på sin Sound+Vision-turné. Det er nu blevet til en samling på mange tusind genstande, der er erhvervet fra Bowies dødsbo. Centeret er åbnet i Victoria and Albert Museums East Storehouse i det nordøstlige London-område og vil være gratis at se med tidsbegrænsede billetindgange.
"Det, der er sindsoprivende, er den enorme mængde materiale, Bowie gemte," udtaler Madeleine Haddon, ledende kurator for David Bowie Centre og uddyber: "Fra nedskrevne noter til udførlige konceptskitser er det en stærk påmindelse om, at ingen idé var for lille.”
Victoria and Albert Museum fik fingrene i Bowies arkiver fra hans dødsbo for to år siden takket være en donation på 10 millioner pund, svarende til 86 millioner kroner, fra Blavatnik Family Foundation. Udvalget af artefakter inkluderer originale kostumer, musikinstrumenter, scenemodeller, håndskrevne noter og sangtekster, skitser, kunstværker og meget mere.
Ved indgangen til David Bowie Centre er der mini-udstillinger, der fremhæver temaer i Bowies karriere på tværs af cirka 200 genstande. I et studierum kan besøgende anmode om op til fem genstande fra arkivet, som de kan fordybe sig i på tæt hånd.
Læs også: David Bowies barndomshjem sat til salg
"Bowie ville have ønsket, at andre mennesker brugte dette arkiv til at udforske deres kreativitet," siger hovedkuratoren og fortsætter: "Vi ønsker, at besøgende skal blive inspireret af Bowie, forfølge deres egen kreativitet, opdage deres historier og skabe uventede forbindelser mellem Bowie, nutidige diskussioner og dem selv."
Forholdet mellem V&A Museum og David Bowie blev grundlagt i 2013 med udstillingen David Bowie Is - den mest besøgte udstilling i museets historie – men kuratorerne mener, at David Bowie Centre er helt anden oplevelse, da hele arkivet på 90.000 genstande er tilgængeligt for offentligheden.