Nyhed

Morrissey sælger alle sine forretningsanliggender i The Smiths

Potentielle investorer kan nu købe sangerens "fulde og eksklusive rettigheder" til bandnavnet.

Morrissey har netop afsløret, at han ønsker at sælge alle sine forretningsandele i The Smiths, da han er "udbrændt af alle forbindelser" til sine tidligere bandkammerater. Det skriver NME.

Læs også: Smiths-medlem annoncerer selvbiografi

"Jeg har fået nok af ondsindede associationer. Hele mit liv har jeg betalt min retmæssige løn til disse sange og disse billeder. Jeg vil nu gerne leve uden forbindelse til dem, der ikke ønsker mig andet end ondskab og ødelæggelse, og dette er den eneste løsning,” lyder det på Morrisseys hjemmeside.


"Sangene er mig – de er ingen andre – men de bringer forretningskommunikation med sig, der går til uforholdsmæssige længder for at skabe lige så meget frygt og ondskab år efter år," fortsatte han. "Jeg må nu beskytte mig selv, især mit helbred."

Interesserede parter og investorer kan nu købe hans "fulde og eksklusive rettigheder" til navnet The Smiths, alle Smiths-illustrationer, alle Smiths-merchandiserettigheder, Smiths-sangrettigheder, alle synkroniseringsrettigheder, alle Smiths-indspilninger og alle kontraktlige rettigheder til Smiths-udgivelser.

Hvis det lyder som et spændende køb, kan man kontakte Morrissey for yderligere information på mailadressen [email protected].


Tilbage i efteråret sidste år påstod Morrissey, at Johnny Marr havde varetaget varemærkerettighederne til bandets navn uden at have konsulteret sig med sangeren. Johnny Marrs repræsentanter sagde efterfølgende, at rettighedsoverdragelsen var sket, efter en tredjepart havde forsøgt at bruge bandnavnet. Hans repræsentanter havde derfor kontaktet Morrissey for at beskytte varemærket i samarbejde med ham, men sangeren svarede aldrig på henvendelsen. The Smiths-guitaristen registrerede derfor selv varemærket.

ANNONCE