Fans har længe spekuleret, hvem årets headliner kunne blive - nu er spekulationerne forbi, og det kommende show har fået sin headliner.
Selvom fans spekulerede længe, bliver det altså ikke Taylor Swift, der indtager scenen til en af USA's største sportsbegivenheder. Når næste års Super Bowl-finale løber af stablen, er det nemlig latin-stjernen Benito Martinez Ocasio, Bad Bunny, der skal give det hypede halftime-show. Det skriver Digital Music News.
Læs også: Bad Bunny boykotter USA af frygt for razziaer mod fans
Selv har Bad Bunny også delt de gode nyheder på sin Instagram-profil. I en video ser man sangeren sidde i skumringstid med en flettet hat, og som kameraet zoomer ud afsløres det, at han sidder på et amerikansk fodbold-mål. I teksten til videoen står der ”Super Bowl LX. Bay Area. February 2026. #AppleMusicHalftime”.
Se opslaget her. Artiklen fortsætter efter videoen.
Super Bowl-offentliggørelsen rammer midt i en bølge af succes for den puertoricanske sanger. I september spillede han hele 30 koncerter i træk i El Choli arenaen i Puerto Rico med showet No Me Quiero Ir De Aquí, der blandt andet markerede udgivelsen af hans sjette studiealbum Debí Tirar Más Fotos – et album, der fik flotte ord med på vejen af vores anmelder, som gav det seks ud af seks stjerner og kaldte det ”et helt igennem forrygende album”.
Alligevel skal Bad Bunny stå tidligt op, hvis den kommende Super Bowl-optræden skal leve op til sidste års halftime-show fra rapperen Kendrick Lamar – det blev nemlig den mest sete optræden nogensinde. Andre tidligere Super Bowl-performere tæller blandt andet The Weeknd, Rihanna, Shakira og mange flere.
Tilbage i august forsøgte redaktionen at spå om, hvem der mon kunne blive årets headliner. Ud af hele 10 bud, var Bad Bunny faktisk ikke en af dem. Læs vores ti bud her.