Hayley Williams forklarer, hvorfor Paramores musik er vendt tilbage til israelske streamingtjenester – på trods af at gruppen havde meddelt, at de deltager i kampagnen “No Music for Genocide”.
I sidste uge meddelte det amerikanske rockband Paramore, at de ville fjerne deres musik fra streamingtjenester i Israel som en del af den kulturboykotkampagne, der protesterer mod den igangværende krig i Gaza.
Læs også: Over 400 kendte kunstnere fjerner deres musik fra streaming i Israel
Kort efter blev både Paramores udgivelser og Hayley Williams’ solomateriale fjernet fra platformene. Men kun få dage senere opdagede fans, at musikken igen var tilgængelig i landet, hvilket udløste kritik på sociale medier.
Nu kommenterer Williams hændelsen i en række stories Instagram.
"Jeg har ventet på bekræftelse på, at alle album fra Atlantic rent faktisk er blevet taget ned, og at de deltager i @nomusicforgenocide-initiativet. At udtale sig for tidligt ville bare have skabt mere forvirring," skriver hun.
Williams oplyser, at hun ikke ved, hvorfor musikken blev tilgængelig igen, efter at den først var blevet geoblokeret, men at hendes team fortsat arbejder på at få materialet fjernet fra platformene.
"Jeg kan lige nu kun tale for mig selv, men forhåbningen er, at Paramores album fortsat skal være fjernet. Jeg tror på boykot og synes, at så mange kunstnere som muligt bør deltage i initiativet," tilføjer hun.
Kampagnen “No Music for Genocide” opfordrer kunstnere til at trække deres musik tilbage fra Israel i protest mod, hvad initiativtagerne beskriver som et folkedrab i Gaza. Blandt andre artister, der har valgt at blokere deres musik i landet, er Fontaines D.C., Rina Sawayama og MØ.
Denne artikel blev oprindeligt bragt af GAFFA Sverige og er her oversat af GAFFA Danmarks redaktion.