Til næste år bliver tre af festivalens scener byttet ud, samtidigt med at den orange hovedscene bliver ombygget.
Nu er tre af Roskilde Festivals store scener fortid, herunder den uoverdækkede og aflukkede Apollo-scene, teltscenen Avalon og den ellers nyopførte Gaia-scene, lyder det i en pressemeddelelse.
Læs også: Roskilde Festival præsenterer nyt koncertformat: Nu skal de store varme op for de små
Ifølge festivalen forsvinder den 13 år gamle Apollo-scene, da de ”urbane, kluborienterede, elektroniske og progressive” stilarter, der har kendetegnet scenen, allerede er stærkt repræsenteret på resten af musikprogrammet. Derfor skal genrerne nu i stedet yderligere fordeles rundt på Roskildes øvrige scener, så ”endnu flere gæster får mulighed for at gå på opdagelse i de elektroniske og urbane strømninger."
Det er ligeledes også slut med den 11 år gamle Avalon-scene, som vil blive erstattet af en teltscene på festivalpladsens vestlige område, tæt ved Eos-scenen, og de to scener skal sammen udgøre festivalens nye syv dages-område. Den kommende scene får tilmed en skalérbar dobbeltfunktion, så den kommer til at fremstå ”tæt og koncentreret” under opvarmningsdagene men større i de fire musikdage.
Dertil tager festivalen afsked med den unge Gaia-scene, som også bliver udskiftet med en ny teltscene med ”scenografi, skærme og udsmykning, der kan strække scenerummet ud af teltet og skabe stemning både under teltdugen og i samspil med naturen udenfor”.
Roskilde Festival begrunder de forskellige scene-ombytninger med, at pladsen fremover skal bindes bedre sammen:
”Fornyelserne i 2026 handler især om at skabe en mere sammenhængende festivalby med stærkere flow, nye mødesteder og en tydeligere sammenhæng mellem byens østlige og vestlige dele,” skriver festivalen.
Højt til loftet på den orange hovedscene
Orange Scene, hvis slidte og 24 år gamle teltdug i øvrigt bliver skiftet ud i 2026 for tredje gang, løber dog ingen steder. Men der kommer til at ske nogle ændringer, da en ny scenekonstruktion kommer til at opjustere teltdugens loftshøjde med omkring 30 procent, hvilket skal åbne op for ”nye tekniske muligheder for leg med lys, lyd og scenografi”.
Læs også: Roskilde Festival trækker i land: Den nye udgave af Orange Scene bliver ikke permanent
Derudover har Roskilde Festival også indgået en aftale med en billetudbyderen Tickster, der skal give ”nye og mere fleksible funktioner” til gavn for de mange festivalgæster.
Næste års udgave af Roskilde Festival finder sted 27. juni til 4. juli.