Seks danske musikere har netop taget hul på en ny sæson af det populære program, der forventes at have premiere til foråret 2026.
Efter halvandet års pause vender det populære tv-program Toppen af poppen tilbage på skærmen med seks nye musikere. Det skriver TV 2 i en pressemeddelelse.
Læs også: Undersøgelse viser usund Toppen af poppen-kultur: "Ingen kan fritages for ansvaret"
I årets program bliver det Lis Sørensen, Burhan G, Tina Dickow, Pil, Asger Guldimund og When Saints Go Machine-forsanger Nikolaj Manuel Vonsild, der skal fortolke hinandens musik. Både Lis Sørensen og Burhan G har tidligere deltaget i programmet, mens resten af castet er med for første gang. Artisterne er netop blevet sendt afsted på optagelserne, der denne gang foregår ved Anneberg Kulturpark i Odsherred.
Underholdningsredaktør på TV 2, Dorte Borregaard, kalder det nye lineup for stærkt og varieret:
"Årets hold består af kendte og afholdte artister, der alle har sat deres aftryk på den danske musikscene på hver deres måde. Og så har vi i år inviteret Lis Sørensen og Burhan G, som har været med før, og som begge har et imponerende sangkatalog bag sig, som vi slet ikke er færdige med at udforske i Toppen af poppen-regi."
Læs også: Toppen af Poppen-stjerne bliver ulidelig uden musik
Ifølge pressemeddelelsen har produktionen af Toppen af poppen samtidigt været igennem det, TV 2 kalder "et nødvendigt kulturarbejde." Netop kulturen kom også i fokus, da DR sidste år bragte dokumentaren Sexisme i musikbranchen, hvor musikere som Mathilde Falch, Katina Bjerregaard og Alex Vargas fortalte om grænseoverskridende og sexistiske oplevelser i forbindelse med programmet – særligt fra et ledende medlem af husorkestret, The Antonelli Orchestra.
I Toppen af poppen leveres musikken fremover af det nydannede Pop Kollektivet, anført af Poul Reimann, som står for både keyboard og vokal. Programmet forventes at have premiere til foråret 2026.