Nyhed

Fond investerer millioner i talentforløb for kvindelige musikere

Tuborgfondet har investeret et massivt millionbeløb i det danske talentforløb SheCanPlay, der skal udvikle flere kvindelige og nonbinære musikere.

I fremtiden skal musiklivet bestå af endnu flere kvindelige og nonbinære musikere.

I hvert fald hvis det står til musikfællesskabet SheCanPlay

Talentforløbet har netop bekræftet at samarbejdet med Tuborgfondet fortsætter, og med nye initiativer i vente, da fondet har givet en bevilling på ni millioner kroner.


Læs også: Beyoncé sætter gang i rygter om et nyt album

Med den nye støtte vil SheCanPlay nu fokusere på at skabe endnu flere muligheder for unge artister. De har derfor oprettet en ny linje, instrumentalistlinjen, som udelukkene fokusere på livemusikere. 

Udover støtten fra Tuborgfondet bakker flere danske festivaler op om det danske musikfællesskab og den nye linje støttes blandt andet af Live Nation


Allerede i år træder den nye instrumentalistlinje i kræft og rammer nu en endnu bredere del af de unge aspirerende musikere, da det samler sangskrivere, artister og livemusikere. Derudover ændres aldersgruppen for musikfællesskabet til 16-26-årige. 

SheCanPlay blev etableret i 2017 med et ønske om at skabe mere lighed for kvinder og kønsminoriteter i musikbranchen via coaching, mentoring og workshops med unge artister i alderen 13-23 år. 

Om støtten fortæller stifterne af foreningen om fremtiden for SheCanPlay. 


“Vi er meget glade for den støtte vi har fået fra Tuborgfondet, så vi kan bruge endnu flere kræfter på at arbejde med ligestilling i dansk musik. Vi er også spændte på vores nye linje med fokus på livemusikere, og håber vi kan gøre en forskel, for de kvinder vi skal se på scenerne i fremtiden,” fortæller Karen Vincent og Sarah Sølvsteen i en fælles udtalelse. 

Du kan desuden opleve dette års artister fra SheCanPlay til en showcase-koncert på Spot på lørdag, når de spiller sammen med Who killed bambi i Rytmisk sal. 

Du kan læse mere om SheCanPlay her: 


ANNONCE