Flere republikanske politikere anklagede optrædenen for "uanstændigt" indhold – nu er dommen faldet.
Bad Bunnys optræden til Super Bowls halftime-show modtog grov kritik fra flere republikanske kongresmedlemmer, som insisterede på en undersøgelse af showet.
Nu har Federal Communications Commission (FCC) undersøgt sagen og vurderet, at der ikke er overtrådt nogen regler.
Læs også: Bad Bunnys halftime-show tiltrak flere seere end hele kampen
Sagen startede morgenen efter Super Bowl, hvor kongresmedlem Andy Ogles skrev et brev, hvor han opfordrede til en undersøgelse af NFL og NBC Universal, der står bag showet og har godkendt det “uanstændige” indhold.
“Børn blev tvunget til at se eksplicitte fremvisninger af homoseksuelle handlinger, kvinder, der bevægede sig provokerende, og Bad Bunny, der skamløst greb sig i skridtet, mens han dry-humpede luften,” skrev Ogles om showet.
Ikke kun Andy Ogles var forarget over showet. Også den republikanske repræsentant Randy Fine kaldte det “klamt” og “ulovligt” på sin X-profil.
Efter sit opslag på sociale medier skrev han et brev til FCC, der blandt andet lyder:
“I Amerika er vores love ikke forslag, og uanset hvilket fremmedsprog du taler, skal du overholde dem.” Han fremhævede også linjen “el perico es blanco” fra Bad Bunnys sang “NUEVAYoL”, som ifølge ham handler om kokain.
Læs også: Bruce Springsteens protestsang går viralt – nu slår Det Hvide Hus igen
Ifølge New York Post har FCC udtalt, at de på baggrund af det censurerede indhold i sangene “Tití Me Preguntó”, “Monaco” og “Safaera” har “lagt enhver yderligere undersøgelse på hylden, medmindre der fremkommer yderligere beviser.”
Det er ikke unormalt, at Super Bowls halftime-show møder kritik, der kræver en undersøgelse fra FCC. Sidste år modtog kommissionen hele 125 klager over Kendrick Lamars optræden.




