Den 24-årige britiske sangskriver og producer skriver historie som både den første kvinde og den yngste vinder af Årets producer ved Brit Awards 2026.
Aldrig før har en kvinde vundet prisen som “Årets Producer” til det prestigefyldte britiske prisshow Brit Awards - Før nu.
PinkPantheress er netop blevet offentliggjort som årets vinder og er tilmed den yngste nogensinde til at vinde prisen.
Læs også: Fancy some more? PinkPantheress udgiver remixalbum
Selvom prisudelingen først løber af stablen i weekenden, har Brit Awards allerede nu offentliggjort, at Pink Pantheress kommer til at vinde prisen. Tidligere vindere af “Årets Producer”-prisen tæller navne som Paul Epworth, Calvin Harris, Fred Again og A. G. Cook, men det er første gang, en kvinde vinder prisen.
PinkPantheress er desuden kun 24 år og bliver dermed den hidtil yngste vinder i kategorien.
Det seneste år har musikeren markeret sig med hits som “Illegal”, “Boy’s a liar” og “Stateside” og med en lyd, der bevæger sig mellem dance pop, UK-garage og alternativ pop.
Til BBC News fortalte musikeren, hvordan det føles at vinde prisen.
“Jeg synes det er bittersødt, at jeg er den første kvinde til at modtage prisen. Så ung som jeg er, føles det næsten lidt skørt - men jeg tager helt klart imod den, “ fortæller hun og håber at prisen vil inspirere flere kvinder til at gå efter drømmen.
I vores anmeldelse af albummet Heaven Knows fra 2023 kvitterede vi med fire ud af seks stjerner for hendes leg med 2-step garage og mørke sangtekster.
“Den mest morbide af dem alle er ‘Ophelia’, som musikalsk er bygget op omkring et harpesample. I sangen siger PinkPantheress: ‘What did I do to deserve you killing me this way?/If I die, please let them find me’,“ skriver anmelderen.
Brit Awards 2026-showet løber af stablen den 28. februar.




