Nyhed

Andreas Odbjerg varsler nyt album – førstesinglen er ude nu

Hitmageren kalder selv den nye single sin mest enkle og umiddelbare kærlighedssang til dato.

Andreas Odbjerg er tilbage med singlen "Jeg tror jeg elsker dig for evigt", der fungerer som første forsmag på et nyt album, som udkommer i slutningen af 2026.

Læs også: Andreas Odbjerg inviterede til popfest med landets største navne i Royal Arena

Sangen er skrevet med et bevidst benspænd. Musikeren satte en regel for sig selv om ikke at overtænke teksten eller forsøge at pakke følelserne ind:


"Det skulle føles som en ren kærlighedserklæring lige fra hjertet og ud i sangen. Simpelt, ærligt og umiddelbart," forklarer han i en pressemeddelelse.

Han fremhæver især ordet "tror" i omkvædet og sangtitlen, som for ham tilfører sangen en sårbarhed: 

"Fordi jeg jo ikke kender evigheden, og det bringer en skrøbelig side i form af en lille tvivl til den meget direkte afsender."


Den nye "Jeg tror jeg elsker dig for evigt" er skrevet sammen med studievennen Jakob Hammershøj, også kendt som Mont Jake, og følger 2025-singler som "Surprise Party" og "USA". Andreas Odbjerg var senest albumaktuel i 2024 med Un Hommage, der modtog fire stjerner.

De seneste år har han markeret sig som et af dansk pops mest hitstærke navne med sange som "Føler mig selv 100", "I morgen er der også en dag" og samarbejdet med Tobias Rahim på "Stor mand".


ANNONCE