Nyhed

Drew Sycamore klar til stor byfestival

Musik i Gentoftes fredagsprogram, der i forvejen byder på Gilli og Thor Farlov, bliver nu udvidet

Musik i Gentofte har tilføjet endnu et stort navn til sommerens program. Festivalen bliver for tredje gang afholdt i Gentofte Sportspark og finder sted den 31 juli og 1. august.

Drew Sycamore er klar til at feste med fredagens festivalgæster, mens Rasmus Seebach, Lord Siva og Sofie1998 spiller om lørdagen.

Læs også: "Jeg græd ægte": Her er de X Factor-auditions, dommerne stadig taler om


Drew Sycamore har været aktuel på den danske musikscene i syv år, efter hun for alvor slog igennem med hittet "I Wanna Be Dancing" og senere "45 Fahrenheit Girl".

I maj 2025 udgav sangeren sit fjerde album Occurrent Affairs, der blev modtaget med rosende ord og fem stjerner fra GAFFA. 

"Drew Sycamore vender vrangen ud på sig selv og sin musik og finder hjem til det simple." 


Sommeren kommer til at stå på flere festivalkoncerter for Drew Sycamore, da hun også kigger forbi Midtfyns Festival og Jelling Musikfestival. 

Lige nu kan du opleve sangeren som dommer i X-Factor, hvor hun med sit dommer-team bestående af Benjamin Hav og Thomas Blachman skal arbejde med spirende musiktalenter.

Lyt til albummet her:


 

 


 

ANNONCE