Fela Kuti får prisen knap 30 år efter sin død: “Bedre sent end aldrig”.
Den ukronede konge af afrobeat, Fela Kuti, bliver anerkendt af den globale musikindustri. Nigerianeren får Grammys Lifetime Achievement Award næsten 30 år efter, at han gik bort som 58-årig.
“Fela har været i folks hjerter i meget lang tid. Nu har Grammyen endelig anerkendt ham,” siger hans søn, Seun Kuti, til BBC.
Læs også: Neil Young donerer al sin musik til Grønland
Kutis livslange ven og manager, Rikki Stein, fortæller, at hæderen er “bedre sent end aldrig” og uddyber:
“Grammyen har førhen ikke prioriteret Afrika særlig højt. Jeg synes, det er ved at ændre sig, men meget sent,” fortæller den engelske manager til BBC.
Afrobeat – en genre, Fela Kuti på mange måder grundlagde – har i de senere år oplevet en global opblomstring. Det er ikke gået Grammyens ører forbi, og i 2024 introducerede de kategorien Bedste afrikanske performance.
I år er den nigerianske superstjerne Burna Boy nomineret i kategorien Bedste globale musikalbum. Han vandt samme pris i 2021 for albummet Twice as Tall.
Æresprisen blev uddelt første gang i 1963 til den amerikanske sanger og skuespiller Bing Crosby.
Udover Fela Kuti vil også guitaristen Carlos Santana, sangeren Chaka Khan og singer-songwriteren Paul Simon modtage prisen i år.
Familie, venner og kolleger modtager prisen på vegne af Fela Kuti.





