Resten af grungebandet er “knuste over tabet” af Jennifer Finch, der er gået bort i en alder af 59 år.
Jennifer Finch, bassisten i det amerikanske punkband L7, er død, skriver NME. Hun blev 59 år.
Nyheden kommer kun få dage efter at bandet offentliggjorde, at Jennifer var blevet diagnosticeret med aggressiv kræft i hjernen.
Læs også: Ingen får mig til at græde som Lukas Graham
“Vi er knuste over tabet af vores elskede bandmedlem, søster og veninde Jennifer Finch, hvis stærke livskraft, humor og grænseløse kreativitet var med til at forme L7 og ændrede vores alles liv for altid,” lyder det fra bandet i en udtalelse.
“Jennifer var en helt særlig person, der levede fuldstændig på sine egne præmisser, og den betydning, hun havde for musikken, kunsten og alle dem, der var så heldige at kende hende, kan ikke måles. Vi elsker hende højere, end ord kan beskrive, og vil altid bære hende med os. Hvil i styrke, vores kære veninde.”
I efteråret skulle bandet have været på deres The Last Hurrah-turné. Den 14. juli annoncerede bandet dog, at Jennifer Finch ikke ville tage med på turnéen, som følge af hendes diagnose, men at hun havde opfordret de øvrige medlemmer til at tage af sted.
L7 er især kendt for album som Bricks are Heavy og Hungry For Stink fra de tidlige 90’ere.





