Den britiske triphop-duo havde et palæstinensisk flag med på scenen. Det kan være et brud på landets lovgivning.
Massive Attack er kendt for at inddrage politiske budskaber i deres musik. Koncerten i Singapore den 29. juli var ingen undtagelse, men markeringen kan vise sig at være ulovlig.
På scenen havde den britiske triphop-duo medbragt et palæstinensisk flag, og hændelsen bliver nu undersøgt for at være i strid med landets regler. Det skriver NME.
Læs også: Massive Attack gjorde undergangen umulig at ignorere i Royal Arena
Koncertarrangøren har udtalt, at de er bekendt med undersøgelsen.
"Vi vil samarbejde fuldt ud med de relevante myndigheder efter behov," lyder det fra arrangøren, som samtidig oplyser, at koncerten var det eneste planlagte stop i Singapore på bandets nuværende turné.
I Singapore kræver det en særlig tilladelse at vise udenlandske nationale symboler offentligt, skriver NME. Hvis reglerne overtrædes, kan det føre til en bøde svarende til omkring 2500 danske kroner, men også en fængselsstraf på op til seks måneder.
Under koncerten skulle Massive Attack desuden have fortalt publikum, at de havde fjernet en sang fra sætliste for at følge "lokale love", fortalte en gæst til mediet. Gruppen afslørede dog ikke, hvilken sang der var tale om.
Massive Attacks turné havde også et stop i Danmark, hvor koncerten modtog fem stjerner fra GAFFAs anmelder.
"3D og Daddy G var mere oplysende end opløftende i Royal Arena. Alligevel lykkedes det dem at gøre katastrofen næsten smuk," lyder det i anmeldelsen.




