Festivalen har været uden et supermarked de seneste to år, efter at samarbejdet med Coop stoppede. Nu håber festivalen at finde en ny løsning.
Roskilde Festival håber at få et supermarked tilbage på festivalpladsen i 2027.
Læs også: 21-årig død efter togulykke ved Roskilde Festival
Det oplyser festivalens divisionschef for handel og gastronomi, Lene-Maria Toksværd, til Ekstra Bladet.
"Vi har ikke et supermarked på pladsen i år, men der er som altid mulighed for at købe mad, drikkevarer, medicin, shampoo og andre ting, der er brug for i hverdagen, hos de forskellige boder – fordi vi er en festivalby, hvor mange mennesker bor i mange dage, er det også naturligt for os at se ind i at få et supermarked ud på pladsen, og det håber vi lykkes i 2027," siger hun.
Festivalen har været uden supermarked de seneste to år, efter at samarbejdet med Coop ophørte.
Dagligvarekæden drev ellers et supermarked på festivalpladsen i 17 år, men parterne kunne ikke blive enige om en ny aftale.
Det er dog uvist, hvem der skal drive et eventuelt supermarked.
Coop oplyser til Ekstra Bladet, at kæden ikke er i dialog med Roskilde Festival om et comeback. Samtidig understreger dagligvarekæden, at den fortsat er åben for et nyt samarbejde, hvis parterne kan finde en løsning, der fungerer for begge.
Roskilde Festival er i gang netop nu og slutter lørdag den 4. juli.
Læs også: Roskilde Festival forsvarer AI-kritik: “Vi står altid på kunstens side”




