Nyhed

Flere er druknet i badesø tæt på Roskilde Festival — nu griber organisation ind

SvømDanmark opfordrer især til, at man lader være med at bade, når man har drukket alkohol.

Når Roskilde Festival bliver skudt i gang i weekenden, kan den varslede hedebølge måske få mange festivalgæster til at søge mod Himmelsøen tæt ved pladsen. 

Men netop her mistede en 17-årig dreng livet i en drukneulykke. Siden da har tre andre drukneulykker fundet sted i området.

Det får nu organisationen SvømDanmark til at råbe op og opfordre kommuner til at få foretaget sikkerhedstjek af sine badesøer.


Læs også: Tinderbox gør klar til hedebølge: Her er tiltagene på årets festival

“Det er på en trist baggrund, at vi kommer med den her opfordring. Men vi kan se, at der er et informationshul for de mennesker, som bruger de her badesøer,” fortæller direktøren i SvømDanmark, Allan Nyhus, til TV 2.

Alle fire drukneulykker i Roskilde er fundet sted i badesøer, der er gamle grusgrave. Særligt for dem er det, at der hurtigt kan blive meget dybt tæt på bredden og at de kan være meget kolde. Derudover er der i søer med ferskvand ikke samme opdrift som i havet forklarer Allan Nyhus.


“Der har været flere historier om unge mennesker, der tager ned til de her steder om aftenen og bader. Men man skal lade være med at bade, når det er mørkt, og slet ikke når man også har drukket alkohol”, siger han og opfordrer kommunerne til, at man laver skiltning ved søerne.

Roskilde Kommune har i samarbejde med festivalen og myndighederne allerede lavet øget skiltning ved Himmelsøen, hvor den 17-årige sidste år mistede livet.

ANNONCE