Fonden bag Danmarks største festival har fået en ny formand.
Der bliver skiftet ud i toppen af Fonden Roskilde Festival.
Fremadrettet kommer formanden til at være Thomas Hofman-Bang, der tager posten efter Christian Folden Lund, som nu træder ud af bestyrelsen. Det skriver festivalen i en pressemeddelelse.
Læs også: Det her kan være Københavns nye festivalplads
Thomas Hofman-Bang er til daglig direktør i Industriens Fond og har over 30 års erfaring med ledelses- og bestyrelsesarbejde. Han har derudover været en del af fondens bestyrelse siden 2021 og kommer altså nu til at overtage formandsposten.
Samtidig får bestyrelsen et nyt medlem i form af Rasmus Feldthusen, der er professor i formueret ved Københavns Universitet. Derudover har han gennem flere år arbejdet med fondsledelse og governance.
Den nye bestyrelse kommer fremover til at bestå af Thomas Hofman-Bang som formand, Martin Høyer-Hansen som næstformand samt Lærke Hein og Rasmus Feldthusen som bestyrelsesmedlemmer.
Læs også: Dansk metalfestival i krise: Er “færdige”, hvis de ikke sælger flere billetter
Flere langsigtede projekter på tegnebrættet
De to nye profiler træder ind på et tidspunkt, hvor fonden har flere større projekter på vej.
Blandt andet vil fonden udvikle industrihallen Hal 9 i Musicon-bydelen i Roskilde, som i fremtiden skal være et "samlingspunkt for fællesskaber, kultur og frivillighed", som festivalen skriver i en pressemeddelelse.
Derudover arbejder fonden videre med festivalens vidensplatform Grasp samt deres rådgivningshus RFX.
Fondens aktiviteter har et særligt fokus på at støtte humanitært, velgørende og kulturelt arbejde til gavn for børn og unge og har gennem tiden genereret 476 millioner kroner til almennyttige aktiviteter.




