Den danske musiker kommer i selskab med tidligere prismodtagere som Helle Thorning, Pernille Harder og Susanne Bier.
Pernille Rosendahl har modtaget en pris for sit arbejde for ligestilling i musikbranchen.
Hun er nemlig årets modtager af Vallø Prisen, der uddeles på Kvindernes Internationale Kampdag, skriver Kulturmonitor.
Læs også: Her går det fremad med ligestillingen i musikbranchen
“Det er med stor ydmyghed og taknemmelighed, at jeg modtager Vallø Prisen. Den opbakning, prisen rummer, giver styrke og mod til at fortsætte arbejdet for mere lige vilkår i kulturlivet,” fortæller Pernille Rosendahl og tilføjer:
“Forandring kræver vedholdenhed, og når nogen hepper, bliver det lettere at blive ved.”
Prisen bliver tildelt en person, forening eller virksomhed, som arbejder med ligestilling – både ved at fremme kvinders forhold og ved at være en rollemodel.
Pernille Rosendahl er kendt både som solosanger og som forsanger i Swan Lee og The Storm.
Sammen med æren følger 150.000 kroner. Tidligere har filminstruktør Susanne Bier, fodboldspilleren Pernille Harder og politikerne Margrethe Vestager og Helle Thorning modtaget prisen.
I 2024 medvirkede Rosendahl i DR-dokumentaren Sexisme i Musikbranchen, der skabte store bølger i dansk musik. Hun har efterfølgende skrevet erindringsbogen Lille Kæmper.





