"My Heart Will Go On"-sangeren har ikke spillet koncert, siden hun blev ramt af en sjælden nervesygdom. Lørdag aften gjorde hun comeback i Paris.
"Jeg havde lovet mig selv ikke at græde," sagde Celine Dion under sin første koncert i seks år.
Lørdag aften spillede den canadiske superstjerne i Paris foran omkring 30.000 mennesker, og anmelderne er enige om, at det var et emotionelt comeback.
Læs også: Thomas Helmig gav en koncert, du ikke ville være gået glip af
Den 58-årige sanger har de seneste år været ramt af den sjældne neurologiske sygdom Stiff Person-syndrom, som blandt andet har påvirket hendes stemme. Derfor har comebackkoncerten været ventet med spænding.
"Sangerens første liveoptræden i årevis markerer en triumferende, følelsesladet tilbagevenden," skriver The Guardians Alim Kheraj og giver fire ud af fem stjerner.
Et andet medie skriver, at "Céline Dion brøler tilbage i topform". Sådan lyder det fra The Telegraph, der også giver fire ud af fem stjerner.
I et fransk medie lyder det også, at "de kritikere, der med sikkerhed forudsagde, at hun ikke ville få succes, tog fejl," skriver Olivier Nuc fra Le Figaro.
Celine Dion har efter planen 16 koncerter i Paris i 2026 og yderligere 10 i 2027.
Hun vandt Eurovision Song Contest for Schweiz i 1988 med "Ne Partez Pas Sans Moi" og er senere blevet kendt for sin særegne stemme og sange som "My Heart Will Go On", "It's All Coming Back to Me", "Because You Loved Me" og "All By Myself".
Hun fik de første symptomer på Stiff Person-syndrom i 2008 og fortalte offentligt om sin diagnose i 2022.
Se en video fra hendes comeback-koncert herunder.





