Da en tilskuer smed vand på rapperen under en koncert, hoppede 50 Cent ud blandt publikum og gik amok
Et større håndgemæng udfoldede sig, da 50 Cent i raseri hoppede ned blandt publikum i Springfield, USA 7. maj efter en tilskuer angiveligt havde kastet vand på rapperen, ved en koncert i Hippodrome i Springfield, USA.
Det forlyder at tre kvinder blev såret, heraf to sparket i hovedet. Politet siger, at der vil blive rejst tiltale mod den iltre rapper for hans engagement i balladen, men ikke nærmere præcist, hvad tiltalen lyder på.
Død, vold og 50 Cent hænger i det hele taget tæt sammen. Men denne gang drejer det sig ikke om rapperens egne gennemhullede krop. Efter samme kaotiske koncert blev en tilskuer skudt tæt ved spillestedet.